Endometrial polip ve endometrial kanser olgularında long non coding RNA ekspresyonlarının karşılaştırılması
Comparison of long non-coding RNA expressions in endometrial polyp and endometrial cancer cases
- Tez No: 958476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA SOLMAZ AVCIKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Obstetrics and Gynecology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı endometrial polip ve endometrial kanser dokularında son literatür verilerine bakarak seçtiğimiz dört farklı long non-coding RNA (XIST, UCA1, MALAT1 ve ANRIL) ekspresyonlarının sağlıklı endometrium ile karşılaştırarak benign-malign ayrımında tanısal ve prognostik değerlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2021–Nisan 2024 döneminde anormal uterin kanama nedeniyle biyopsi yapılan ve parafin blokları temin edilen 150 kadın çalışmaya alındı (Endometrial polip = 50 hasta, endometrial kanser = 50 hasta, kontrol = 50 hasta). RNA'lar EcoSpin FFPE Total RNA kiti ile izole edildi, OneScript Plus kitiyle cDNA'ya çevrildi. XIST, MALAT1, UCA1 ve ANRIL ekspresyonları SYBR Green qRT-PCR ile, U6 snRNA referans alınarak 2^-ΔΔCt yöntemiyle kantifiye edildi. Gruplar Student's t-test ile karşılaştırıldı; çoklu testler için False Discovery Rate düzeltmesi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the diagnostic and prognostic values of four different long non-coding RNAs (XIST, UCA1, MALAT1 and ANRIL) expressions that we selected based on the latest literature data in endometrial polyp and endometrial cancer tissues, in the distinction between benign and malignant, by comparing them with healthy endometrium. Materials & Method: 150 women who underwent biopsy due to abnormal uterine bleeding and whose paraffin blocks were obtained between August 2021 and April 2024 were included in the study (Endometrial polyp = 50 patients, endometrial cancer = 50 patients, control = 50 patients). RNAs were isolated with the EcoSpin FFPE Total RNA kit and converted to cDNA with the OneScript Plus kit. XIST, MALAT1, UCA1 and ANRIL expressions were quantified with SYBR Green qRT-PCR using the 2^-ΔΔCt method using U6 snRNA as a reference. The groups were compared with Student's t-test; False Discovery Rate correction was applied for multiple tests.