Ortaöğretim İngilizce dersinde konuşma ve dinleme becerisine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on speaking and listening skills in secondary education English lesson
- Tez No: 958475
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Konuşma ve dinleme becerisi dil öğretiminde kazandırılması hedeflenen temel becerilerdendir. Ortaöğretim bu becerilerin kazanımı için en verimli süreç olarak saptanmıştır. Öğrencilerin hedef dilde sorulanları anlayabilmeleri, iletişim kurabilmeleri, akıcı olarak konuşabilmeleri ve akademik olarak daha başarılı, donanımlı olmaları için bu dönem önemli rol oynamaktadır. Ortaöğretimde hedef dilde konuşma ve konuşulanları anlama bakımından kendini geliştirmiş öğrenci, lisans eğitiminde İngilizce olarak verilen dersleri daha iyi anlamaktadır. Öğrenci yurt dışında eğitimine devam etmek istiyorsa da ortaöğretim süresince konuşma ve dinleme becerisine odaklandığında lisans hayatında daha başarılı olmaktadır. Dolayısıyla ortaöğretimdeki öğretmenlerin öğrencilerin hedef dilde konuşabilmeleri ve ilerleyen zamanlarda yeterli olarak iletişim kurabilmelerini sağlamak için derslerinde bu becerilere odaklanması gerekmektedir. Bunun için öğretmenlerin ilgili yöntem ve teknikleri kullanması ve sınıf ortamını buna göre uyarlaması öğrenciler için yararlı olur. Bu araştırmada, ortaöğretim İngilizce dersinde konuşma ve dinleme becerisine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda öğretmen ve öğrenci görüşlerini gerçekçi ve bütüncül bir şekilde ortaya koyarak, konuşma ve dinleme becerisine yönelik detaylı bir tabloyu okuyucuya sunmak amaçlandığından nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesi amacıyla 2024-2025 eğitim öğretim yılında Malatya ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan 25 İngilizce öğretmeni ve 35 ortaöğretim öğrencisi çalışma grubuna alınmıştır. Bu çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla öğretmenlerle gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Elde edilen ham veriler bilgisayar ortamına aktarılarak dökümleri yapılmış ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Nitel bulgulardan elde edilen sonuçlara göre ortaöğretimde öğretmenler konuşma ve dinleme becerisinde drama, eğitsel oyunlar tekniklerinin ve iletişimsel, doğal yöntemin etkili olduğunu belirtmişlerdir. Hazırbulunuşluk, sınıf mevcudu, derste ağırlıklı olarak İngilizce konuşma ilkokuldan itibaren dil eğitiminin başlaması, İngilizce film izleme, şarkı dinleme ve çevrim içi uygulamalar faktörleri de bu becerilerinin de önemli olduğunu vurgulamışlardır. Akıllı tahtanın gerekli olduğunu, öğrencilerin konuşma ve dinleme becerisinin gelişimi ile ilgili uygulamaları kullanmaları için telefon, tablet, bilgisayar ve kulaklık gibi araç ve gereçlerin kullanılmasının dersi verimli hale getireceğini de belirtmişlerdir. Araştırmada İngilizce ders kitabında yer alan konuşma ve dinleme etkinliklerine ilişkin öğretmenlerin olumlu ve olumsuz görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Olumlu görüş bildiren öğretmenler etkinliklerin güncel ve konularının dikkat çekici olduğunu; olumsuz görüş belirten öğretmenler de etkinliklerin öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyinin üzerinde olduğunu, ses dosyasındaki konuşmacının hızlı olduğu ve bazen anlaşılmadığını ifade etmişlerdir. İngilizce konuşma ve dinleme becerisinin ölçme ve değerlendirilmesine ilişkin olumlu görüş belirten öğretmenler öğrenciyi puan ile güdülediğini, öğrencinin konuşma ve dinlemeye önem vermesini sağladığını; olumsuz görüş belirten öğretmenler de çok zaman aldığını, ezber, not kaygısı, konu yetiştirme telaşına neden olduğunu ve ders saatinin azlığını vurgulamışlardır. Araştırmada ortaöğretim öğrencileri konuşma ve dinleme becerisinde derste ağırlıklı olarak İngilizce konuşma, sınıf gürültüsü, sınıf mevcudu, sınıf içi etkinlikler, İngilizce film izleme, şarkı dinleme, ilkokuldan itibaren dil eğitiminin başlaması ve çevrimiçi uygulamaların etkili olduğunu belirtmişlerdir. Akıllı tahtanın gerekli olduğunu, konuşma ve dinleme becerisinin gelişimi ile ilgili uygulamaları kullanmaları için tablet, telefon ve bilgisayarı kullanmanın ve sınıflarda afiş, sözlük içeren İngilizce kitaplık olmasının dersi verimli hale getireceğini de belirtmişlerdir. Araştırmada İngilizce ders kitabında yer alan konuşma ve dinleme etkinliklerine ilişkin öğrencilerin olumlu ve olumsuz görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Olumlu görüş bildiren öğrenciler etkinliklerin güncel ve eğlenceli olduğunu; olumsuz görüş belirten öğrenciler de etkinliklerin hazırbulunuşluk düzeylerinin üzerinde olduğunu, ses dosyasındaki konuşmacının hızlı olduğu ve bazen anlaşılmadığını, zor kelimelerden oluşan metinler olduğunu ifade etmişlerdir. İngilizce konuşma ve dinleme becerisinin ölçme ve değerlendirilmesine ilişkin olumlu görüş belirten öğrenciler kendilerini geliştirdiklerini; olumsuz görüş belirten öğrenciler de strese neden olduğunu, telaffuzda zorlandıklarını ve sınav süresinin azlığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Speaking and listening skills are among the basic skills aimed at teaching languge. Secondary education has been determined to be the most efficient process for acquiring these skills. Students' ability to understand questions and communicate in the target language. This period plays an important role in helping students speak fluently and become academically more successful and equipped. Students who have improved themselves in terms of speaking and understanding the target language in secondary education better understand the courses given in English in undergraduate education. Even if the student wants to continue his education abroad, he will be more successful in his undergraduate life if he focuses on speaking and listening skills during secondary education. Therefore, teachers in secondary education need to focus on these skills in their lessons to ensure that students can speak the target language and communicate adequately in the future. For this purpose, it would be beneficial for students if teachers use relevant theories, methods, techniques and adapt the classroom environment accordingly . This research aimed to examine teacher and student opinions regarding speaking and listening skills in secondary education English classes. In this context, qualitative research method was used as it was aimed to present the reader with a detailed picture of speaking and listening skills by revealing the opinions of teachers and students in a realistic and holistic way. In order to obtain data in the study, 25 English language teachers and 35 secondary education students under the Ministry of National Education in Malatya in the 2024-2025 academic year were included in the study group. In this study, maximum diversity sampling technique, one of the purposeful sampling methods, was used. Data in the study were collected as a result of interviews with teachers through a semi-structured interview form prepared by the researcher. The raw data obtained was transferred to the computer environment, transcribed and analyzed by content analysis.According to results obtained from the qualitative findings, teachers in secondary education stated that drama, educational games techniques and communicative, natural methods are effective in speaking and listening skills. Readiness, class size, speaking mostly English in the lesson, starting language education in primary school, watching English movies, listening to songs and online applications factors alsp emphasized the importance of these skills. They also stated that smart boards are necessary and that using tools and equipment such as phones, tablets, computers and headphones for students to use applications related to the development of speaking and listening skills will maket he lesson more productive. In the study, it was observed that teachers positive and negative opinions about the speaking and listening activities in the English textbook. Teachers who expressed positive opinions stated that activities were up-to-date and their topics were remarkable; teacherswho expressed negative opinions stated that the activities were above the level of the student, the speaker in the audio file was fast and sometimes could not be understood. Teachers who expressed positive opinions about the measurement and evaluation of English speaking and listening skills stated that it motivated the student with points, made the student give importance to speaking and listening, and teachers who expressed negative opinions emphasized that it took a lot of time, caused memorization, grade anxiety, rush to catch up on topics and the shortness of lesson hours. In the study, secondary school students stated that speaking and listening skills were mostly affected by English speaking in class, classroom noise, class size, in-class activities, watching English movies, listening to songs, starting language education from primary school and online applications. They also stated that smart boards were necessary, that using tablets, phones and computers for the development of speaking and listening skills and having English libraries with posters and dictionaries in the classrooms would make the lesson more productive. In the study, it was observed that students had positive and negative views on the speaking and listening activities in the English textbook. Students who expressed positive opinions stated that the activities were up-to-date and fun; students who expressed negative opinions stated that the activities were above their level, the speaker in the audio file was fast and sometimes not understandable, and the texts consisted of difficult words. Students who expressed positive opinions regarding the measurement and evaluation of English speaking and listening skills stated that they saw their level and improved themselves; students who expressed negative opinions stated that it caused stress, they had difficulty in pronunciation, and the exam duration was short.