Türkiye'de veraset ve intikal vergisinde değerleme sürecinin incelenmesi
An examination of the valuation process in inheritance and transfer taxation in Türkiye
  1. Tez No: 958512
  2. Yazar: RIDVAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışma servet vergilerinin özel bir türü olan veraset ve intikal vergisinde değerleme uygulamalarını Türkiye ve dünya örnekleri çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda ilk olarak servet vergileri genel hatlarıyla incelenmiş ardından veraset ve intikal vergisinin tarihsel gelişimi, yasal düzenlemeleri ve güncel uygulamaları ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Türk vergi sisteminde bu vergiye ilişkin mevzuat, uygulama ve mükellef kaynaklı sorunlar tespit edilerek ortaya konulmuştur. Ayrıca, Türkiye ile bazı yabancı ülkelerdeki vergisel değerleme uygulamalarına yer verilmiş, Türkiye özelinde intikal eden varlıkların değerlemesine ilişkin sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma sonucunda, veraset ve intikal vergisinin etkinliğinin artırılması ve maliye politikası hedeflerine daha güçlü katkı sağlayabilmesi için dijital tabanlı teknolojilerden yararlanılmasının gerekli olduğu vurgulanmış ve politika yapıcılara yönelik somut öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine valuation practices within inheritance and transfer taxation, a specific type of wealth taxation, using examples from both Turkey and other countries. Within this scope, wealth taxes are first discussed in general terms, followed by an in-depth analysis of the historical development, legal framework, and current implementation of inheritance and transfer taxes. The study identifies and evaluates legislative, administrative, and taxpayer-related problems within the Turkish tax system. Additionally, valuation practices in Turkey and selected foreign countries are reviewed, and issues specific to the valuation of inherited assets in Turkey are discussed, along with proposed solutions. The study concludes that enhancing the effectiveness of inheritance and transfer taxes and improving their alignment with fiscal policy objectives necessitate the adoption of digital tax technologies. Accordingly, concrete policy recommendations are presented to decision-makers.