Bitcoin fiyatının belirleyicileri: Düzgün yerel projeksiyonlar yöntemi ile bir uygulama
Determinants of Bitcoin price: An application with smooth local projections
  1. Tez No: 958513
  2. Yazar: SAVAŞ MÜCTEBA HARPUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bitcoin (BTC) fiyatının temel makroekonomik ve finansal göstergeler karşısındaki duyarlılığını analiz etmektir. Bu kapsamda altın fiyatları, brent petrol fiyatları, ABD beş yıllık CDS primleri, S&P 500 endeksi, ABD enflasyon oranı ve ABD Doları endeksi (DXY) değişkenlerinin BTC üzerindeki etkileri analiz edilecektir. Söz konusu değişkenler küresel ekonomik riskleri, finansal piyasaların genel eğilimini ve yatırımcı davranışlarını temsil etmesi açısından seçilmiştir. Analiz, 2010 yılı Ağustos ayından 2024 yılı Mart ayına kadar uzanan aylık veri seti üzerinden gerçekleştirilmiştir. Zaman serisi analizine dayalı olarak etki-tepki fonksiyonları, Jordà (2005) tarafından geliştirilen yerel projeksiyonlar (Local Projections) yöntemi ve Barnichon ve Brownlees'ın (2019) tarafından geliştirilen düzgün yerel projeksiyonlar yöntemi (Smooth Local Projections) kullanılarak BTC'nin bu göstergelere verdiği dinamik tepkiler ortaya koyulmuştur. Elde edilen bulgulara göre BTC'nin makroekonomik şoklara verdiği tepkiler şokun türüne ve yatırımcı beklentilerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Çalışma bulguları BTC'nin kısa vadede yüksek dalgalanmalar göstermesi, sınırlı piyasa derinliği ve regülasyon hassasiyeti nedeniyle geleneksel anlamda bir güvenli liman işlevi göremediğini göstermektedir. Yürütülen analiz kapsamında incelenen bağımsız değişkenler arasında yalnızca Brent petrol fiyatının BTC üzerinde bir standart sapmalık şokun meydana geldiği dönemin hemen ardından istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etki oluşturduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda tez, hem mevcut literatüre katkı sağlamayı hem de kripto para piyasalarıyla ilgilenen yatırımcılara, politika yapıcılara ve araştırmacılara yol gösterici bulgular sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to analyze the sensitivity of Bitcoin (BTC) prices to key macroeconomic and financial indicators. In this context, the effects of gold prices, Brent crude oil prices, the U.S. five year credit default swap (CDS) premiums, the S&P 500 index, the U.S. inflation rate, and the U.S. Dollar Index (DXY) on BTC are examined. These variables are selected based on their ability to represent global economic risks, the general trend of financial markets, and investor behavior. The analysis is conducted using a monthly dataset covering the period from August 2010 to March 2024. Based on time series analysis, the dynamic responses of BTC to these indicators are investigated through impulse response functions, employing the Local Projections method developed by Jordà (2005) and the Smooth Local Projections method proposed by Barnichon and Brownlees (2019). The empirical findings indicate that BTC's responses to macroeconomic shocks vary depending on the type of shock and investor expectations. Moreover, the results suggest that due to its high short term volatility, limited market depth, and sensitivity to regulatory developments, BTC does not function as a traditional safe haven asset. Among the independent variables analyzed, only Brent crude oil prices are found to have a statistically significant and positive impact on BTC immediately following a one standard deviation shock. However, this effect diminishes over time. In this regard, the study aims to contribute to the existing literature and provide insightful findings for investors, policymakers, and researchers interested in cryptocurrency markets.