A study on the wheel-rail interaction at switch points to reduce derailments in turnouts
Dönüş noktalarinda raydan çikmalari azaltmak için manevra noktalarinda tekerlek-ray etki̇leşi̇mi̇ üzeri̇ne bi̇r çalişma
  1. Tez No: 958573
  2. Yazar: SAMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALLAN ZAREMBSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Delaware
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Demiryolu taşımacılığı, son iki yüzyıldır insanlık için çok önemli olmuştur. Kara ulaşım sistemlerinin en güvenli biçimlerinden biri olarak bilinse de; mekanik, operasyonel ve insan davranışlarına bağlı sorunlar her yıl ABD demiryollarında önemli sayıda raydan çıkmaya yol açmaktadır. Çarpışma, herhangi bir yönde iki trenin birbirine çarpmasını ifade ederken; raydan çıkma, bir vagonun tekerleğinin raydan ayrılması durumudur. En yaygın raydan çıkma nedenlerinden biri tekerlek tırmanması kaynaklı raydan çıkmalardır. Tekerlek tırmanması kaynaklı raydan çıkmalar, tekerlek sorunları, ray sorunları, operasyonel sorunlar ya da bunların birleşimi sonucunda meydana gelebilir. Bu tür raydan çıkmaların önemli bir kısmı makaslarda gerçekleşmektedir. Bu nedenle, bir raydan çıkma meydana gelmeden önce makas uçlarının durumunun belirlenmesi hayati derecede önemlidir. Bu çalışmada, tekerlek tırmanması kaynaklı raydan çıkmalara yönelik bir mekanizma, Otomatik Makas Denetim Aracı (ASIV)'ndan alınan veriler kullanılarak makaslarda uygulanmıştır. Bu veriler, belirli makaslardaki kritik noktaları ve tekerlek tırmanması kaynaklı raydan çıkma riskini belirlemek için bir dizi analiz gerçekleştirmede kullanılmıştır. Bu tez, söz konusu yöntemin arka planını tanıtmakta, toplanan verilerin analizini yapmakta ve bu analizden elde edilen sonuçları tartışmaktadır. Bu yöntem, herhangi bir makas ucunun durumunun değerlendirilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, makaslardaki raydan çıkmaları azaltmak amacıyla IDEA Ulaştırma Araştırma Kurulu projesi kapsamında elde taşınabilir makas ucu denetim araçları değerlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Bu araçlar, tekerlek tırmanması kaynaklı raydan çıkma riskini azaltmaya yönelik bir çözüm olarak bu tezde de sunulmaktadır. Yazar, bu IDEA projesine katılmış ve ABD demiryolları için elde taşınabilir araçların üretilmesine yönelik araştırmalar yürütmüştür. Bu tez, yeni geliştirilen bu araçlara ilişkin tartışmaları da içermektedir. Bu çalışmanın önemi, denetim tekniğini görsel kontrolden daha güvenilir bir yönteme dönüştürecek olmasıdır. Bu çalışma sonucunda, önerilen yöntemle makaslarda tekerlek tırmanması riski taşıyan kritik noktalar belirlenmiştir. IDEA projesi çıktıları ayrıca bu kritik noktaların denetlenmesinde kullanılmak üzere yeni geliştirilen denetim araçlarını da sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Railroad transportation has been very important for human being for last two centuries. Although it is known as one of the safest forms of land transportation systems; mechanical, operational, and human behavioral problems result in a significant number of derailments on US railroads every year. While a collision represents the impact between two trains in any direction, a derailment occurs when a wheel of a car runs off the track. One of the most common derailment cause category is wheel climb derailments. Wheel climb derailments can be results of wheel problems, rail problems and operational problems or combination of these. A significant percentage of the wheel climb derailments occurs at turnouts. Thus, it is vitally important to determine the conditions of switch points before a derailment occurs. In this study, a mechanism for wheel climb derailments has been applied to turnouts by using data taken from an Automated Switch Inspection Vehicle (ASIV)1 . This data was used to conduct a set of wheel climb analysis to determine the critical points through the specific turnouts and the risk of wheel climb derailment. This thesis introduces the background of this methodology, conducts an analysis of collected data, and discusses the results and conclusions of this analysis. This methodology will help to evaluate condition of any switch point. Furthermore, hand held switch point inspection tools were evaluated and modified as a part of an IDEA Transportation Research Board project to reduce derailments in turnouts, and they are also presented in this thesis as a remedy of reducing wheel climb derailment risk. The author participated in this IDEA project, and conducted research on producing hand held tools for the US railroads. This thesis includes discussion of these newly generated tools. This study has an importance since it will change the inspection technique from visual type to a more reliable one. As a result of this study, critical locations that have a risk of wheel climb on turnouts are identified by the proposed methodology. The IDEA project outcomes also provided newly generated inspection tools to be used to inspect these critical points.