Yük trenlerinde dikey yöndeki ray/teker etkileşiminin modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of the rail/wheel interaction of freight train in the vertical direction
  1. Tez No: 469061
  2. Yazar: MUSTAFA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüz ulaşım sisteminde raylı sistem taşımacılığı önemli bir yer tutmaktadır. Raylı araçlarda tren hızı ve taşınan yük miktarları sürekli artma eğilimindedir. Bununla birlikte ray ve teker etkileşimi sonucunda oluşacak bazı problemler doğmaktadır. Bunların en önemlilerinden birisi de titreşimdir. Trenin hareketi sırasında gerek raydan gerekse de tekerden kaynaklanan bozucu etki sonucunda titreşimler oluşabilmektedir. Oluşan bu titreşim değerleri gürültüye sebep olarak yolcu konforunu olumsuz etkiler ve raylı araç bileşenlerinin aşınmasına, yorulmasına ve ömürlerinin kısalmasına neden olabilmektedir. Bunlarla birlikte demiryolunda bulunan balast ile raylı araçlarda bulunan süspansiyon sistemleri bu titreşimleri azaltabilmektedir. Bu tez çalışmasında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak ray ve teker etkileşimi üzerine çalışılmıştır. Bilgisayar destekli tasarımı yapılan raylı araç modeli ANSYS paket programı ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada birden fazla analiz yapılmıştır. Teker veya ray yüzeyindeki kusurların ve demiryolu alt yapısındaki balastın ray/teker etkileşimini nasıl etkiledikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rail system transportation is an important part of today's transportation system. Train speed and amount of freight carried on rail vehicles tend to increase continuously. Therefore, some problems arise as a result of rail and wheel interaction. One of the most important of these is vibration. Vibrations can occur during movement of the train as a result of disturbing effects both from the rail and from the wheels. The resulting vibration values can cause noise which negatively affects passenger comfort and can cause wear, fatigue, and shortened life span of railway vehicle components. In addition to these, suspension systems on ballast and rail vehicles on the railway can reduce these vibrations. In this thesis study, ray and wheel interaction is studied by using the finite element method. The computer-aided design of the rail vehicle model was analyzed with the ANSYS package program. This study was conducted at multiple analysis. The defects in the wheel or rail surface and how the ballast in the railway infrastructure affected the rail / wheel interaction were investigated.