Toprak kalitesi kavramı ve değerlendirilmesinde kullanılan yenilikçi yaklaşımlar (2010-2024)
The concept of soil quality and innovative approaches used in its assessment (2010-2024)
- Tez No: 958576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL SÜNAL KAVAKLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Her bilimsel ilerleme, önceki araştırmalara dayanarak yaklaşımları geliştirmeye, boşlukları doldurmaya ve yeni bakış açıları keşfetmeye olanak tanır. Toprak da sürdürülebilirlik, toprağın korunması, çevre sağlığı ve gıda güvenliği açısından toprak kalitesinin izlenmesi son derece önemlidir. Toprak kalitesi terimini açıklamak için toprağın işlevlerini yeterince bilmek ve toprak özelikleri ile toprak kalitesi arasındaki ilişkiyi anlamak son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında, toprak kalitesi kavramı ve 2010–2024 yılları arasında bu kavramın değerlendirilmesinde kullanılan yenilikçi yaklaşımlar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Toprak kalitesi, tarımsal verimlilik, ekosistem sürdürülebilirliği ve çevresel sağlık açısından kritik bir göstergedir. Geleneksel değerlendirme yöntemlerinin yanı sıra, son yıllarda gelişen teknolojiler ve disiplinlerarası analiz teknikleri ile toprak kalitesinin daha doğru ve bütüncül bir şekilde belirlenmesi mümkün hale gelmiştir. Bu bağlamda tezde, biyolojik, kimyasal ve fiziksel göstergelere dayalı değerlendirme kriterleri ile uzaktan algılama, yapay zekâ, makine öğrenimi, coğrafi bilgi sistemleri (CBS), çok kriterli karar analizleri (MCDA) gibi teknolojik yeniliklerin toprak kalite analizlerine entegrasyonu ele alınmıştır. Ayrıca, karbon döngüsü, mikrobiyal çeşitlilik, biyoindikatör kullanımı ve toprak sağlığı indeksleri gibi yeni parametrelerin değerlendirmelerde nasıl kullanıldığı tartışılmıştır. Literatür taramasına ek olarak, belirli pilot bölgelerde yapılan uygulamalı analizlerle yeni yöntemlerin doğruluk ve etkinlik düzeyleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, toprak kalitesinin değerlendirilmesinde çok disiplinli yaklaşımların önemini ortaya koymakta ve sürdürülebilir toprak yönetimi stratejileri için bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each scientific advancement enables the development of approaches, the filling of knowledge gaps, and the discovery of new perspectives based on prior research. In this context, monitoring soil quality is of critical importance in terms of sustainability, soil conservation, environmental health, and food security. To accurately define the concept of soil quality, it is essential to understand soil functions and the relationship between soil properties and soil quality. This thesis comprehensively examines the concept of soil quality and the innovative approaches used in its assessment between 2010 and 2024. Soil quality is a key indicator of agricultural productivity, ecosystem sustainability, and environmental health. In addition to traditional assessment methods, recent technological advancements and interdisciplinary analytical techniques have enabled a more accurate and holistic evaluation of soil quality. Accordingly, this study addresses the integration of biological, chemical, and physical indicators with technological innovations such as remote sensing, artificial intelligence, machine learning, geographic information systems (GIS), and multi-criteria decision analysis (MCDA) in soil quality assessments. Furthermore, the thesis discusses how emerging parameters such as the carbon cycle, microbial diversity, the use of bioindicators, and soil health indices are employed in recent evaluations. In addition to an extensive literature review, practical analyses conducted in selected pilot regions were used to compare the accuracy and effectiveness of these new methods. The findings underscore the significance of multidisciplinary approaches in the assessment of soil quality and provide a scientific basis for the development of sustainable soil management strategies.