Bağlama çalan müzisyenlerde üst ekstremite ve core stabilizasyon egzersizlerinin kas iskelet si̇stemi rahatsızlıkları, üst ekstremite performansı ve sahne performansına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of upper limb and core stabilization exercises on musculoskeletal system disorders, upper limb performance and stage performance in bağlama playing musicians
  1. Tez No: 958575
  2. Yazar: SELVER NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma bağlama çalan müzisyenlerde üst ekstremite ve core stabilizasyon egzersizlerinin, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, üst ekstremite performansı ve sahne performansına etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma üst ekstremite egzersiz grubu, core stabilizasyon egzersiz grubu ve standart bağlama eğitimine devam eden kontrol grubu olmak üzere 3 gruba randomize edilen, müzik eğitimi alan 36 lisans ve yüksek lisans öğrencisi ile tamamlanmıştır. Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını değerlendirmek için Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlık Anketi, el becerisi için O'connor beceri testi, üst ekstremite hız ve reaksiyon zamanı için FitLight test sistemi ışıklı reaksiyon zamanı testi, üst ekstremite propriyosepsiyonu için 60, 90 ve 120 derecelik fleksiyon ve abdüksiyon hedef açılarında aktif repozisyon testi, üst ekstremite stabilizasyonu için kapalı kinetik zincir stabilite testi, kavrama kuvvetini değerlendirmek için dinamometre ve pinch kuvveti için pinchmetre kullanılmıştır. Sahne performansı Bağlama Performansı Ölçme Aracı ve baskı doğruluğu ile değerlendirilmiştir. Egzersiz gruplarına haftada 2 gün, ısınma ve soğuma egzersizlerini de içeren egzersiz programı 6 hafta boyunca uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of upper extremity and core stabilization exercises on musculoskeletal disorders, upper extremity performance, and stage performance in musicians playing the bağlama. The study was completed with 36 undergraduate and graduate students receiving music education, randomly assigned to three groups: an upper extremity exercise group, a core stabilization exercise group, and a control group continuing standard bağlama training. The Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire was used to assess musculoskeletal disorders, the O'Connor Dexterity Test was used for hand skills, the FitLight test system was used for upper extremity speed and reaction time (light reaction time test), the active reposition test at 60, 90, and 120-degree flexion and abduction target angles was used for upper extremity proprioception, the closed kinetic chain stability test was used for upper extremity stabilization, a dynamometer was used to assess grip strength, and a pinch meter was used for pinch strength. Stage performance was evaluated using the Bağlama Performance Measurement Tool and pressure accuracy. The exercise programs for the exercise groups, including warm-up and cool-down exercises, were applied twice a week for 6 weeks.