Reşit Behbudov'un Azerbaycan Operası ve film müziklerine etkisinin incelenmesi
Analysis of Rashid Behbudov's influence on Azerbaijani Opera and film music
  1. Tez No: 958603
  2. Yazar: FİDAN HUSEYNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. ARMAN ARTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Reşit Behbudov, büyüleyici sesi ve çok yönlü sanatıyla Azerbaycan Operası ve müziğinde önemli bir iz bırakmıştır. Operada şarkıcı olarak başarılarının yanı sıra film müziklerindeki etkisi de büyüktür. Behbudov, hem opera hem halk müziği hem de popüler sahne performanslarında etkileyici bir vokal tarzı geliştirmiştir. Azerbaycan'ın ulusal müzik repertuvarını uluslararası sahnelere taşımış ve kendi icra tarzını yaratmıştır. Bu çalışmada Behbudov'un hayatı, vokal özellikleri ve Azerbaycan sanatındaki rolünü incelenecek ve onun Azerbaycan operası, halk müziği ve film müziklerine yaptığı katkılar değerlendirilecektir. Behbudov, hem güçlü vokal yetenekleri hem de oyunculuk performansıyla Azerbaycan sanatını uluslararası düzeyde tanıtmış ve sanat tarihine katkılar sağlamıştır. Ses tınısı ve özgün icra tarzıyla dünyada geniş bir etki yaratmıştır. Onun bariton ve tenor ses özelliklerini bir araya getiren eşsiz vokal tarzı hem geleneksel Azerbaycan müziği hem de Batı müziği unsurlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Rashid Behbudov, with his captivating voice and versatile artistry, has left a significant mark on Azerbaijani opera and music. In addition to his success as a singer in opera, his influence on film music is also remarkable. Behbudov developed an impressive vocal style that encompassed opera, folk music, and popular stage performances. He brought Azerbaijan's national music repertoire to international stages and created his own unique performance style. In this study, Behbudov's life, vocal characteristics and his role in Azerbaijani art will be analyzed and his contributions to Azerbaijani opera, folk music and film music will be evaluated. Behbudov introduced Azerbaijani art to the international stage with his powerful vocal talents and acting performances, making notable contributions to art history. With his distinctive timbre and unique performance style, he created a profound global impact. His ehceptional vocal style, which combined baritone and tenor qualities, incorporates elements of both traditional Azerbaijani music and Western music.