Azerbaycan ithalat vergileri ve Türkiye ticaretine ekonomik etkileri
Azerbaijan import taxes and their economic effects on Turkish trade
  1. Tez No: 958604
  2. Yazar: NİJAT ABILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANATAY HACIKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'a ithal edilen mallardan alınan vergiler ve Türkiye ile yürütülen ticari ilişkilerin ekonomik etkilerini incelemektedir. Azerbaycan, zengin doğal kaynaklarının yanı sıra ticaret açısından da stratejik bir konuma sahiptir. Çalışma, ithalat vergilerinin yapısını, uygulama esaslarını ve ekonomiye olan etkilerini detaylı bir şekilde ele alırken, bu vergilerin özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki yükünü de tartışmaktadır. Ayrıca, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacmi, stratejik ortaklık projeleri ve ekonomik iş birliği kapsamındaki gelişmeler değerlendirilmiştir. Özellikle enerji, ulaştırma koridorları ve gümrük iş birliği gibi alanlarda iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin bölgesel ve küresel ölçekte sağladığı katkılar analiz edilmiştir. Çalışma, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve ekonomik bağların yalnızca iki ülkeye değil, bölgesel ekonomik iş birliğine ve sürdürülebilir kalkınmaya olan etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the taxes imposed on goods imported to Azerbaijan and the economic impacts of trade relations with Turkey. Azerbaijan, with its rich natural resources, also holds a strategic position in terms of trade. The research delves into the structure, application principles, and economic implications of import taxes, highlighting the burden these taxes place on small and medium-sized enterprises. Furthermore, the trade volume between Turkey and Azerbaijan, strategic partnership projects, and developments in economic cooperation are thoroughly assessed. Specific emphasis is placed on areas such as energy, transportation corridors, and customs collaboration, analyzing the regional and global contributions of the economic ties between the two countries. This study highlights the impact of the trade and economic connections between Turkey and Azerbaijan not only on these two nations but also on regional economic integration and sustainable development.