Bulanık kümeleme algoritmalarının karşılaştırmalı analizi ve bilgisayar uygulamaları
Relative analysis of fuzzy clustering algorithms and computer applications
  1. Tez No: 958654
  2. Yazar: UMUT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde temel kümeleme yöntemleri ele alınmış ve küme sayısı bilinmediğinde parametre ayarlaması yapılmaksızın optimum kümeleme sonucunun nasıl elde edileceği incelenmiştir. Problemin çözümü için literatürde var olan kümeleme metotları üzerinde durulmuştur. Bu metotlar içinden problemi en iyi yansıtan DBSCAN yöntemi detayları ile analiz edilmiştir. Bunun yanında yeni önerilen bir yöntem olan ve bulanık kümeleme yöntemleri ile yoğunluk tabanlı kümeleme düşüncesini birleştirmiş FJP yöntemi incelenmiştir. DBSCAN ve FJP yöntemlerinin karşılaştırılması amacıyla gerekli bilgisayar programları oluşturulmuştur. Sonuçlar, şekiller ile verilmiştir ve yorumlanmıştır. FJP yönteminin avantajları ve dezavantajları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, main clustering methods have been discussed and problem of finding optimal clustering results without knowing cluster number and without doing any parameter changing has been studied. For the solution of the problem, current methods in literature were considered. Among these methods, DBSCAN, which reflects our problem in best way, was analysed in detail. Besides, a new approach, FJP, which combines the concepts of fuzzy clustering methods and density based clustering methods was studied. Necessary computer programmes to compare DBSCAN and FJP methods were built. Results were presented with pictures and were commented. Advantages and disadvantages of FJP were betrayed.