FinTech versus traditional bank lending to small businesses
Küçük işletmelere kredi verme konusunda finTek ve geleneksel bankalar
- Tez No: 958698
- Danışmanlar: PROF. DR. DANIEL BROBY, PROF. DR. CHANDRA THAPA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Strathclyde
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, alternatif finansal teknoloji (FinTek) kredilerinin küçük işletmelerin finansmanı üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu, arabuluculuk süreci ve alternatif kredi verenlerin geleneksel bankalardan daha iyi performans göstermesi bağlamında gerçekleştirilmiştir. Böylelikle, FinTek konusunda giderek artan bilgi birikimine katkıda bulunulmuştur. Detaylı bir literatür taramasının ardından tez, bulgulara ulaşmak için kriz sonrası düzenlemelerin yukarıda bahsedilen alternatif kredi verenler aracılığıyla geleneksel bankacılık aracılığını nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Alternatif finansal teknoloji (FinTek) eşler arası (P2P) kredilendirme ile ilgili endişeleri ele almak ve geleneksel kredilendirme ile karşılaştırmak adına iki orijinal araştırma sorusu geliştirilmiş ve ampirik bölümlerde verilmiştir. İlk ampirik bölümde,“Dodd-Frank Yasası'ndan sonra, bankaların bu yasadan etkilendiği ve rekabetin düşük olduğu bölgede alternatif (P2P FinTech) kredi verenler tarafından verilen küçük işletme kredileri ne ölçüde artmaktadır?”sorusu cevaplandırılmıştır. İkinci ampirik bölümde,“ABD Likidite Karşılama Oranı (LCR) sonrasında, bankaların bu mevzuattan etkilendiği ve rekabetin düşük olduğu bölgelerde alternatif (P2P FinTek) kredi verenler tarafından verilen küçük işletme kredileri ne ölçüde artmaktadır?”sorusu cevaplandırılmıştır. Her iki ampirik bölümde de sağlamlık testleriyle birlikte fark içinde fark (DiD) metodolojisi kullanılmıştır. Bu yarı-deneysel yöntem, ilk olarak bir mevzuat krizine, ikinci olarak da likidite krizine bağlı olarak deney grubu ile kontrol grubu arasında kredi sonuçlarında zaman içerisinde meydana gelen değişiklikleri karşılaştırmaktadır. Çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, Dodd-Frank Yasası'nın küçük işletmelere kredi verme konusundaki kısıtlamalarına rağmen, yenilikçi FinTek kredi verme modellerinin yasal düzenleme avantajından yararlanması ve P2P kredi verenlerin bundan faydalanması olmuştur. Öte yandan, Dodd-Frank Yasası ile benzer şekilde finansal düzenlemeden muaf olan FinTek kredi verenleri ABD likidite düzenlemesinde yükümlülere kıyasla daha avantajlı olsa da ABD LCR düzenlemesini takiben küçük işletme kredilerinde kayda değer bir FinTek faaliyeti tespit edilmemiştir. Bu çalışmanın bulgularının en önemli sonucu, bankalara yönelik daha fazla düzenleyici inceleme ve daha yüksek sermaye gerekliliklerinin, düzenlemeye tabi kurumları küçük işletmelere kredi vermeyi azaltmaya itebileceği ve FinTek kredi verenlerin pazar paylarını genişletmelerine olanak sağlayabileceğidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I investigate experimentally the influence of alternative financial technology (FinTech) lending on small businesses financing. This is accomplished in the setting of the mediation process and the way alternative lenders outperform traditional banks. In this way, I contribute to the growing body of knowledge on FinTech. After a detailed literature review, the thesis focuses on how post-crisis regulations affect traditional banking mediation through the aforementioned alternative lenders in order to arrive at its findings. To address and compare concerns connected to alternative financial technology (FinTech) peer-to-peer (P2P) lending with traditional lending, two original research questions have been developed and are given in the empirical chapters. In the first empirical chapter, I answer the question,“after the Dodd-Frank Act, to what extent do small business loans given by alternative (P2P FinTech) lenders increase in the district where banks are affected by this legislation and where competition is low? ”In the second empirical chapter, I answer the question,“after the US Liquidity Coverage Ratio (LCR), to what extent do small business loans given by alternative (P2P FinTech) lenders increase in the district where banks are affected by this legislation and where competition is low?”I use a difference-in-difference (DiD) methodology in both empirical chapters with robustness tests. This is quasi-experimental method that compares the changes in lending outcomes over time between the treatment group and the control group based firstly on a regulatory and secondly on a liquidity shock. One of the study's most important conclusions is that, despite the Dodd-Frank Act's restrictions on lending to small businesses, innovative new FinTech lending models benefited from a regulatory advantage, and P2P lender took advantage of this. On the other hand, although FinTech lenders that are exempt from financial regulation, comparable to the Dodd-Frank Act, have advantages over incumbents in U.S. liquidity regulation, no notable FinTech activity was detected in small business loans following U.S. LCR regulation. The important implication of my study's findings is that more regulatory scrutiny of banks and higher capital requirements may drive regulated institutions to reduce lending to small businesses, allowing FinTech lenders to expand their market share.