Yönetici desteğinin çalışan yaratıcılığına etkisi: Uçak bakım personeli üzerine bir araştırma
The effect of managerial support on employee creativity: A study on aircraft maintenance personnel
- Tez No: 958781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkilendirilmiş SHT-145 onaylı uçak bakım organizasyonlarında, yönetici desteğinin çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 362 teknik personelden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket formu kullanılmış olup, demografik bilgilerin yanı sıra Yönetici Desteği Ölçeği ve Çalışan Yaratıcılığı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, uçak bakım personelinin yönetici desteği algılarının ve çalışan yaratıcılığı düzeyinin yüksek seviyede olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of managerial support on employee creativity in SHT-145 approved aircraft maintenance organizations operating in Turkey and authorized by the Directorate General of Civil Aviation (DGCA). In the study, quantitative research method was adopted and relational survey model was used. Data were collected from 362 technical personnel selected by convenience sampling method. A questionnaire form consisting of three sections was used as a data collection tool, and in addition to demographic information, Manager Support Scale and Employee Creativity Scale were applied. The results of the study showed that the perceptions of manager support and employee creativity levels of aircraft maintenance personnel are at high levels.