1924 -2024 yılları arasında fantastik filmlerde görsel efektlerin gelişimi
The development of visual effects in fantasy films between 1924 and 2024
  1. Tez No: 958780
  2. Yazar: RAHILA MAHMUDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan sinema, özellikle görsel ve özel efekt teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde, her yeni yapımıyla izleyici üzerinde büyüleyici bir etki yaratmayı sürdürmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, sinema sanatının doğuşu, tarihsel gelişim süreci ve ortaya çıktığı dönemdeki ilk efektleri anlatmaktadır. İkinci bölümde ise, sinema tarihinde kullanılan efekt teknikleri, bu tekniklerin uygulama biçimleri ve zaman içinde geçirdikleri teknolojik evrim detaylı bir biçimde incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, 1927 ile 2010 yılları arasında çekilmiş ve sinema tarihinde önemli bir yer edinmiş on bilimkurgu filmi ele alınarak, bu yapımların sinemadaki etkileri ve görsel/özel efekt kullanımları açısından katkıları değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sessiz sinema döneminden günümüzün ileri teknolojiye sahip bilimkurgu filmlerine uzanan süreçte, sinemada kullanılan görsel efektlerin nasıl geliştiğini ve bu gelişimin sinema sanatının anlatı gücüne ve estetik yapısına nasıl yansıdığını kapsamlı bir biçimde analiz etmektir
Özet (Çeviri)
Cinema, which emerged in the early 20th century, continues to captivate audiences with each new production, particularly thanks to the advancements in visual and special effects technologies. The first part of this study discusses the birth of cinema, its historical development process, and the initial use of effects during its early period. The second part examines in detail the techniques of effects used throughout cinema history, their modes of application, and the technological evolution they have undergone over time. In the third part, ten science fiction films produced between 1927 and 2010 — each of which holds significant importance in the history of cinema — are analyzed in terms of their impact on cinema and their contributions to the use of visual and special effects. The aim of this study is to comprehensively analyze how visual effects in cinema have developed from the silent film era to today's technologically advanced science fiction films, and how this development has influenced the narrative power and aesthetic structure of the cinematic art.