Alzheimer ve benzeri nörodejeneratif hastalıklara karşı profilaktik tedavi olarak eksozomların üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of exosomes as prophylactic treatment against alzheimer and similar neurodegenerative diseases
  1. Tez No: 958819
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NELİSA TÜRKOĞLU, DR. HIZLAN HINCAL AĞUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, Alzheimer hastalığı ve benzeri nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu (profilaktik) bir uygulama geliştirmeyi amaçlamaktadır. Glioblastoma hücrelerinden izole edilen eksozomlar, kit ile izolasyonu gerçekleştirilmiş ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Karakterizasyon çalışmaları için eksozomların morfolojisi ve partikül büyüklüğü, zeta potansiyeli, yüzey protein tespiti, total protein içeriği incelenmiştir. Eksozomların total protein miktarı hesaplanmış ve yükleme kapasitesi tespit edilmiştir. Antioksidan molekül sonikasyon yöntemi ile eksozomlara hapsedilmiş ve yüklemenin kalitesi UHPLC cihazı ile analiz edilmiştir. Eksozomlara hapsedilen antioksidan α-tokoferol molekülünün astrosit hücrelerine muamelesi sonrası hücrelerde zamana bağlı canlılık analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to develop a preventive (prophylactic) application against Alzheimer's disease and similar neurodegenerative diseases. Exosomes isolated from glioblastoma cells were isolated with the kit and characterization studies were performed. For characterization studies, exosomes' morphology and particle size, zeta potential, surface protein detection, and total protein content were examined. Total protein amount of exosomes was calculated and loading capacity was determined. The antioxidant molecule was trapped in exosomes by the sonication method and the quality of loading was analyzed by UHPLC device. After the treatment of astrocyte cells with antioxidant α-tocopherol molecule trapped in exosomes, time-dependent viability in cells was analyzed.