Marmara Denizi'nin kuzey doğusu'ndaki synechococcus(Cyanophyceae) bolluk ve dağılımlarının çevresel değişkenlerle birlikte mevsimsel olarak incelenmesi
A seasonal investigation on the abundance and distribution of synechococcus (Cyanophyceae) with the environmental variables in the northeastern Sea of Marmara
  1. Tez No: 958835
  2. Yazar: BEYZA SARIYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZDELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Marmara Denizi'nin Kuzey Doğusu'nda Synechococcus spp. bolluk ve dağılımlarının mevsimsel olarak değişkenliğini 5 istasyonda (MBC, MKCD, M8, MY2, MD26) fiziksel ve kimyasal parametrelerle beraber değerlendirerek, bölgenin trofik durumuna ilişkin bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Mayıs, Ağustos, Kasım 2023 ve Temmuz 2024 dönemlerinde gerçekleştirilen arazi çalışmalarında su örnekleri yüzey, ara ve kl-a maksimum olan derinliklerden toplanmış, Synechococcus sayımları epifloresan mikroskop ile gerçekleştirilirken, besin tuzu analizleri spektrofotometre ve otoanalizörde yapılmıştır. İstatistiksel analizler için 'Primer v6' yazılım programı, trofik seviyeyi belirlemek için ise TRIX indeksi kullanılmıştır. Synechococcus spp., Kuzey Doğu Marmara Denizi'nde besin tuzu yükündeki değişimleri yansıtan önemli bir biyogöstergedir. Synechococcus bollukları 2209 h/mL ile 7780 h/mL arasında değişmiş; en yüksek değer Mayıs 2023'te MBC'de, en düşük değer ise Ağustos 2023'te MD26'da kaydedilmiştir. Bolluk ile PO4-P ve SiO4-Si arasında anlamlı negatif korelasyon (p ˂ 0,05), bolluk ve TP arasında ise anlamlı pozitif korelasyon (p ˂ 0,05) görülmüştür. TRIX değerleri 0,7-3,6 arasında olup çalışma alanının“0-4 yüksek kalite, düşük birincil üretim”sınıfında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide information on the trophic status of the northeastern Marmara Sea by evaluating the seasonal variability in the abundance and distribution of Synechococcus spp. at five stations (MBC, MKCD, M8, MY2, MD26) along with physical and chemical parameters. Field studies were conducted in May, August, and November 2023, and July 2024. During the field sampling periods, water samples were taken at the surface, at intermediate depths, and at the depth of the chlorophyll-a maximum. Synechococcus cell counts were performed using an epifluorescence microscope equipped with a fluorescence attachment, while nutrient analyses were carried out using a spectrophotometer and an autoanalyzer.The software program 'Primer v6' was used for statistical analyses, and the TRIX index was employed to assess trophic level. Synechococcus spp. is an important bioindicator in determining various targets for controlling nutrient load in the northeastern Marmara Sea. Synechococcus abundances ranged between 2209 h/mL and 7780 h/mL, with the highest value recorded at station MBC in May 2023 and the lowest in August 2023.