Kanatlı ve çok rotorlu insansız hava araçlarının harita mühendisliği uygulamalarındaki performansının araştırılması
Investigation of the performance of fixed wing and multi-rotor unmanned aerial vehicles in geomatic engineering applications
- Tez No: 958863
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte insansız hava araçları (İHA), harita mühendisliği alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma, sabit kanatlı ve çok rotorlu İHA'ların harita mühendisliği uygulamalarındaki performansını karşılaştırarak, her iki sistemin öne çıkan avantajlarını ve sınırlılıklarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Sabit kanatlı İHA'lar, geniş alanların hızlı bir şekilde haritalanmasında tercih edilmekte olup uzun menzil ve daha uzun havada kalma süreleri sunmaktadır. Bununla birlikte, iniş ve kalkış için daha geniş alan gereksinimi ve sınırlı manevra kabiliyeti gibi dezavantajları bulunmaktadır. Çok rotorlu İHA'lar ise dikey kalkış ve iniş yetenekleri, karmaşık arazi koşullarında esnek operasyonel kabiliyetleri ve hassas veri toplama kapasiteleriyle öne çıkmaktadır. Ancak, bu araçların daha kısa menzili ve sınırlı havada kalma süreleri, geniş çapta projeler için zorluklar yaratabilmektedir. Çalışmada genel olarak insansız hava araçları hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. İnsansız hava aracı tanımından ve insansız hava araçlarının çeşitli ölçütlere göre sınıflandırılmasından başlanarak bu araçların kullanım alanları ve tarihsel gelişimlerine yer verilmiştir. Bu insansız hava aracı sistemleri çeşitli özelliklere göre sınıflandırılmış ve bu araçların harita mühendisliği alanındaki kullanımları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Sabit kanatlı ve çok rotorlu insansız hava araçlarının performansı, uygulama alanları ve yapılan çalışmalar incelenmiş ve elde edilen bilgiler detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Çalışmanın son aşamasında insansız hava araçlarının avantajları, dezavantajları, teknik kullanımları, yeterlik, faydalar ve uygunluk kriterleri göz önünde bulundurularak kullanım alanları değerlendirilip yapılan yorumlamalarla çeşitli sonuçlar elde edilmiş ve öneriler getirilmiştir. Bu çalışma, harita mühendisliği projelerinde İHA teknolojisinin etkin bir şekilde kullanılması için rehber niteliği taşıyarak, sabit kanatlı ve çok rotorlu sistemlerin en uygun kullanım alanlarına dair öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, unmanned aerial vehicles (UAVs) have begun to be widely used in the field of geomatics engineering. This study aims to compare the performance of fixed-wing and multi-rotor UAVs in geomatics applications, evaluating the prominent advantages and limitations of both systems. Fixed-wing UAVs are preferred for rapid mapping of large areas, offering long range capabilities and extended flight endurance. However, they require larger areas for takeoff and landing and have limited maneuverability. On the other hand, multi-rotor UAVs stand out with their vertical takeoff and landing capabilities, flexible operational performance in complex terrain conditions, and precise data collection capabilities. Nevertheless, their shorter range and limited flight duration pose challenges for large-scale projects. The study provides a general overview of unmanned aerial vehicles, starting with their definition and classification based on various criteria, followed by their historical development and areas of application. These UAV systems are classified according to their specific characteristics, and their use in the field of geomatics engineering is explained in detail. The performance, application areas, and related studies of both fixed-wing and multi-rotor UAVs are examined, and the obtained information is presented comprehensively. In the final stage, by considering the advantages, disadvantages, technical usage, competencies, benefits, and suitability criteria of UAVs, their areas of application are evaluated, and various conclusions and recommendations are proposed. This study aims to serve as a guide for the effective use of UAV technology in geomatics engineering projects by offering suggestions regarding the most suitable application areas of fixed-wing and multi rotor systems.