Оптимизация составов и структуры асфальтобетонных покрытий для обеспечения требуемой сдвигоустойчивости в условиях их эксплуатации
Asfalt beton kaplamalarının bileşim ve yapısının, kullanım koşullarında gerekli kayma dayanımını sağlamak için optimize edilmesi
  1. Tez No: 958876
  2. Yazar: MAHMUT DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.A.KALIKOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Kırgız Devlet İnşaat, Taşımacılık ve Mimarlık Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Asfalt beton, gelişmiş yol kaplamaları için en yaygın kullanılan malzemedir. Ancak, asfalt beton kaplamaların hizmet ömrü, araçların artan yükleri ve çevresel faktörlerin etkisi nedeniyle yeterince uzun değildir. Asfalt beton karışımının bileşimini tasarlarken temel amaç, gerekli koşulları ve yol kaplamasının dayanıklılığını sağlayan önceden belirlenmiş mukavemet özelliklerine sahip optimum bir yapı oluşturmaktır. Yüksek sıcaklık koşullarında araçların etkisiyle asfalt betonda biriken kalıntı kayma deformasyonlarının neden olduğu plastik deformasyonlar, yol kaplamasının bozulmasının temel nedenlerinden biridir. Plastik deformasyonların boyutları ve gelişimi, yol koşullarının araçların hareket rejimi üzerindeki etkisine bağlı olarak geniş bir aralıkta değişebilir. Yol yapısının kayma direnci kriterini belirlemek ve dayanıklılığını tahmin etmek için dikkate alınması gereken faktörler, çok karmaşık ve çeşitlilik arz ettikleri için kesin bir çözüme ulaşılamamıştır. Hesaplama modellerinin basitleştirilmesi ve birçok araştırmacının bu sorunları çözerken kabul ettiği çeşitli kayma direnci kriterleri, genellikle incelenen olgunun fiziksel özünü yansıtmayan sonuçlara yol açmaktadır. Asfalt beton kaplamaların kullanımı sırasında, iç sürtünme açısı katsayısı ile değerlendirilen ve GOST 12801-98 standardına göre maksimum yük yöntemi ile belirlenen asfalt betonun kayma direnci, yılın sıcak döneminde kaplamadaki asfalt betonların çalışma koşullarına uymamaktadır. yani, kayma direncine ilişkin mevcut gereklilikler, belirli kullanım koşullarına göre farklılaştırma öngörmemektedir. Asfalt beton karışımlarının üst katmanlarını oluşturmak için, modern yol kaplama gereksinimlerini karşılayan, asfalt beton kaplamaların gerçek kullanım koşullarına en yakın kayma direnci göstergesini değerlendirme yöntemleri geliştirmek gerekir. Asfalt beton kaplamaların kayma direnci koşullarına göre dayanıklılığını artırmak için, polimer katkı maddeleri içeren modern asfalt beton üretim teknolojileri kullanılmaktadır. Bu nedenle, optimum kayma direnci gerekliliklerinin gerekçelendirilme yöntemlerinin iyileştirilmesi ve polimerlerle modifiye edilmiş asfalt betonların kullanımı, modern yol sektörünün gelişimi koşullarında özel bir önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Asphalt concrete is the most common material used for improved road surfaces. However, the service life of asphalt concrete pavements is not long enough due to the increasing loads from vehicles and environmental factors. When designing asphalt concrete mix compositions, the main goal is to create an optimal structure with predetermined strength properties that ensure the required conditions and durability of the road surface. The formation of plastic deformations due to the accumulation of residual shear deformations in asphalt concrete under the influence of vehicles in high temperature conditions is one of the main causes of road surface failure. The size and dynamics of plastic deformation can vary depending on the impact of road conditions on vehicle traffic patterns across a wide range. The factors that need to be taken into account when establishing shear stability criteria and predicting the durability of road structures have not been precisely determined, as they are too complex and diverse. Simplifying calculation models and adopting various conditional shear stability criteria, which many researchers allow when solving these problems, usually lead to results that do not reflect the physical essence of the phenomenon under consideration. During the operation of asphalt concrete pavements, the shear resistance of asphalt concrete, assessed by the coefficient of internal friction angle and determined in accordance with GOST 12801-98 using the maximum load method, does not meet the conditions for the operation of asphalt concrete in pavements during the warm season, i.e., the current requirements for shear resistance do not provide for their differentiation based on specific operating conditions. To form the upper layers of asphalt concrete mixtures, it is necessary to develop methods for evaluating the skid resistance indicator that most closely reflects the actual conditions of use of asphalt concrete pavements, meeting modern road paving requirements. To increase the durability of asphalt concrete pavements according to skid resistance conditions, modern asphalt concrete production technologies containing polymer additives are used. For this reason, improving the methods for justifying optimum skid resistance requirements and the use of polymer-modified asphalt concretes have gained particular importance in the context of the development of the modern road sector.