Elektrikli araçlarda batarya paketi tasarımı ve üretimi
Battery pack design and production in electric vehicles
  1. Tez No: 958879
  2. Yazar: ERSAN MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, elektrikli araçlarda kullanılan batarya paketlenmesi ve batarya yönetim sistemi (BYS) tasarımları gerçekleştirilmiş ve üretimi yapılmıştır. Çalışmanın odak noktası, batarya sistemlerinin güvenli, verimli ve uzun ömürlü bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli izleme ve kontrol mekanizmalarını geliştirmektir. Geliştirilen sistemde, batarya gerilimi, sıcaklığı ve batarya şarj durumu (State of Charge - SoC) verileri sürekli olarak izlenmekte ve bu veriler anlık olarak kullanıcıya aktarılmaktadır. Bu sayede, bataryaların çalışma durumu hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlanarak güvenli ve kararlı bir çalışma ortamı oluşturulmaktadır. Üretimi yapılan batarya yönetim sistemi, bataryaların sıcaklık, gerilim ve akım değerlerini izlemeye olanak tanıyarak olası anormalliklerin önceden tespit edilmesine ve bu sayede arıza tahmini ve önleyici bakım yapılmasına imkan tanır. Ayrıca, bataryaların başarım optimizasyonu, ömürlerinin uzatılması ve çalışma verimliliğinin artırılması için kapsamlı bir veri yönetimi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and production of battery packaging and Battery Management System (BMS) for electric vehicles were carried out. The focus of the study is to develop the necessary monitoring and control mechanisms to ensure that battery systems operate safely, efficiently, and with extended service life. In the developed system, battery voltage, temperature, and State of Charge (SoC) data are continuously monitored and transmitted to the user in real-time. This provides real-time information about the operational status of the batteries, ensuring a safe and stable working environment. The produced Battery Management System enables the monitoring of battery temperature, voltage, and current values, allowing for the early detection of potential anomalies and facilitating predictive maintenance. Additionally, it provides comprehensive data management to optimize battery performance, extend lifespan, and improve operational efficiency.