Tiroidektomi olan hastalara verilen mobil tabanlı eğitimin ameliyat sonrası iyileşme ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of mobile-based education given to thyroidectomy patients on postoperative recovery and quality of life
  1. Tez No: 958937
  2. Yazar: BEYZANUR KIZILOĞLU AĞGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu araştırma, tiroidektomi ameliyatı olan hastalara uygulanan mobil tabanlı eğitimin hastaların ameliyat sonrası iyileşme ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırmanın verileri Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Genel Cerrahi/Endokrin ve Meme Cerrahisi Kliniği'nde Kasım 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında toplandı. Araştırma örneklemini 46 deney 46 kontrol olmak üzere 92 hasta oluşturdu. Deney grubundaki hastalara ameliyat öncesinden başlamak üzere ameliyat sonrası 3. aya kadar mobil tabanlı eğitim uygulandı. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ağrı Ölçeği, Boyun Ağrı ve Dizabilite Ölçeği, Ses Handikap Endeksi, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Türkçe- Bilgisayar Sistemi Kullanılabilirlik Anketi Kısa Versiyon ile toplandı. Verilerin analizi SPSS 28.00 istatistik paket programı ile yapıldı. Verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları, Kikare analizi, t testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Tekrarlı Ölçümler için Tek Faktörlü Varyans analizi gibi analizler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effects of mobile-based education on postoperative recovery and quality of life of patients undergoing thyroidectomy surgery. Material and Method: The data of the randomized controlled experimental study were collected between November 2024 and May 2025 at the General Surgery/Endocrine and Breast Surgery Clinic of Erzurum Atatürk University Health Research and Application Center. The research sample consisted of 92 patients, 46 in the experimental group and 46 in the control group. Mobile-based training was applied to the patients in the experimental group starting from preoperative period until the 3rd month after surgery. Data were collected with the Introductory Information Form, Visual Comparison Pain Scale, Neck Pain and Disability Scale, Voice Handicap Index, Postoperative Recovery Index, SF-36 Quality of Life Scale and Turkish- Computer System Usability Survey Short Version. Data analysis was performed with SPSS 28.00 statistical package programme. In the analysis of the data, analyses such as frequency and percentage distributions, Chi-square analysis, t-test, One-Way Analysis of Variance, and One-Way Analysis of Variance for Repeated Measures were used.