Nöromusküler hastalığa sahip bireylerde beden memnuniyeti, sosyal kaygı, psikolojik esneklik ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigating the relationships between body appreciation, social anxiety, psychological flexbility, and satisfaction with life in individuals with neuromuscular diseases
  1. Tez No: 958938
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÇIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mevcut çalışma nöromusküler hastalığa sahip bireylerin, beden memnuniyeti, sosyal kaygı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerde psikolojik esnekliğin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma 18 yaşından büyük, okur yazar ve en az 6 aydır nöromusküler hastalık tanısına sahip 88 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara Sağlık Değerlendirme Anketi-Engellilik İndeksi, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Beden Memnuniyeti Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği'nden oluşan anket bataryası uygulanmıştır. Çalıma bulgularına göre; psikolojik esneklik, beden memnuniyeti ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide, beden memnuniyeti ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide ve son olarak sosyal kaygı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide aracılık rolüne sahiptir. Mevcut çalışma, psikolojik esnekliğin nöromusküler hastalıklara sahip bireyler için koruyu-önleyici müdahale olarak önemli olduğunu göstermekte ve nadir hastalıklar grubundan olan nöromusküler hastalıklarla ilgili kısıtlı sayıdaki yayın havuzuna katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the mediating role of psychological flexibility in relationships between body appreciation, social anxiety, and satisfaction with life of individuals with neuromuscular diseases. The study consists of 88 participants who are over 18 years ago, literate and have a diagnosis of neuromuscular disease for at least 6 months. The participants were administered a questionnaire battery consisting of the Health Assessment Questionnaire-Disability Index, Liebowitz Social Anxiety Scale, Body Satisfaction Scale, Life Satisfaction Scale and Psychological Flexibility Scale. According to the study findings, psychological flexibility plays a mediating role in the relationship between body appreciaton and satisfaction with life, in the relationship between body appreciation and social anxiety, and finally, in the relationship between social anxiety and satisfaction with life. The present study shows that psychological flexibility is important as a preventive intervention for individuals with neuromuscular diseases and contributes to the limited number of literature on neuromuscular diseases, which are among the rare diseases group.