The Current system and its effects on the pollution in İzmir bay
İzmir Körfezi akıntı sistemi ve kirliliğe etkisi
  1. Tez No: 95897
  2. Yazar: İDİL ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İzmir Körfezinin Ege deniz ve kıyı ekosistemini olumsuz yönde etkilediği bilim çevrelerince bilinen bir gerçektir. Körfezde kirlilik dağılımını inceleyebilmek için körfez akıntı sistemini tanımlamak gereklidir. Bu çalışma, ölçülmüş akıntı verileri ve 3 boyutlu matematiksel model yardımıyla İzmir körfezi akıntı sistemini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada rüzgarların etkisinde olan körfez akıntıları incelenmiştir. Rüzgar ve akıntı verileri arasındaki ilişkinin açıklanabilmesi için Çiğli Meteoroloji istasyonu saatlik rüzgar verileri ve 3 farklı lokasyon ve değişik derinliklerde ölçülmüş akıntı ölçer verileri kullanılmıştır. Analizler sonucunda rüzgar ve akıntı verileri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Bu noktasal veriler akıntı sistemini yeterince açıklayamadıkları için Princeton üniversitesi tarafından geliştirilmiş olan üç boyutlu Killworth Ocean sirkülasyon modeli kullanılmıştır. Model körfez genelinde kirlilik dağılımını açıklamakta aynı zamanda seçilen dikey kesitlerde su kütlesi değişim sürelerini de hesaplamamızı olanaklı kılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda İzmir Körfezi akıntı sistemi üzerinde sadece rüzgarların değil, Körfezin barotropic konumunun da etkili olduğu görülmüştür. Model akıntı verileri ve gerçek akıntı değerleri karşılaştırıldığında model sisteminde bazı sınır şartlarına ilişkin bilgilerde eksiklikler olmasına rağmen (örneğin; deniz seviyesi yükselik bilgileri Ege Denizi ve İzmir Körfezi sınırında belirgin değil) iki veri setinin birbirine oldukça benzediği görülmüştür. Bu noktadan hareketle model akıntı deseninin gerçeğe yakın olduğunu söylemek doğru olacaktır. IVModel sonuçları iç körfezin körfezde en kirli bölge olduğunu, ancak antropojenik kirlenme engellendiği zaman körfezin kendini kısa sürede yenileyebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda rüzgarların su kütlesi değişim prosesi üzerinde dikkate değer bir etkisi olduğu da model sonuçları arasındadır. Sonuç olarak, Körfezde hem günümüz hem de gelecek kirlilik kontrolü için matematiksel modelin iyi bir rehber olacağı söylenebilir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The current system of the Izmir Bay must be examined in order to find out the distribution of pollution in the Bay, that influences the marine and coastal ecosystem of Aegean Sea. The purpose of this study is to explain the current system in the Bay with the help of measured current data and 3 dimensional mathematical model. In this study, the currents of the Izmir Bay, which are influenced by winds, are examined. Hourly wind data, obtained from Çiğli Meteorological Station, is used to determine the relationships between current and wind. As a result, it is found that there is no agreement between current and wind data. The data, which measured by the current meters at different depths in three locations, are used for analysis and evaluation. However, these one point information are not enough to describe the current system, therefore a mathematical model (Killworth's Ocean Model) is applied on Izmir Bay. This model is thought to for the simulation of wind driven currents in the Bay. On the other hand the model is able to give the pollution distribution in the Bay and also calculate the water exchange through some selected vertical sections. The study shows us that the circulation in İzmir Bay is not only wind-driven but also barotropic condition of the Bay has considerable effect on circulation system. It can be seen from the comparison of the model currents with real current data that the model is able to give the realistic circulation pattern although absence of some boundary information especially the sea level elevation values at the boundary between the Bay and the Aegean Sea.Model results show us, Inner Bay that is the most polluted area, can regenerate itself within a short time however, wind is the considerable impact on the recirculation of water mass in the Inner Bay. Using model it is also possible to calculate active tracer distributions in the Bay. To know the distribution of pollution is important for the pollution control and it makes possible to estimate the present and future concentrations of pollutant in the Bay. m