A neoclassical realist explanation of offense and defense in Israel's strategic posture
İsrail'in stratejik duruşunda saldırı ve savunmanın neoklasik gerçekçi bir açıklaması
- Tez No: 959073
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tez, İsrail'in saldırgan ve savunmacı stratejik duruşlarını neoklasik realizmi kullanarak açıklamaktadır. Neoklasik realizm, devletin egemen kontrolü dışındaki alandan kaynaklanan sistemik etkiyi öncelikli nedensel olarak ele alır. Ancak neorealizmden farklılık gösteren neoklasik realizm, uluslararası sistemik etkiler ve yerel faktörlerin birlikte değerlendirilmesi yoluyla hem maddi hem de fikirsel değişkenleri bir araya getirir. Neoklasik realizmi takiben, tez, İsrail'in stratejik davranışının bölgesel izolasyon, varoluşsal güvensizlik ve saldırgan stratejik gelenekten kaynaklanan bir nedensellik sürecinin ürünü olduğunu savunmaktadır. Bu maddi, fikirsel ve kültürel unsurlar, karar vericileri saldırgan stratejik duruş benimsemeye koşullandıran nedensel güçler uygulayan tarihi toplumsal süreçlerin kalıcı ürünleridir. Maddi unsurun, yani bölgesel izolasyonun, etkisi öncelikle nedenseldir. Fikirsel ve kültürel unsurlar olan varoluşsal güvensizlik ve saldırgan stratejik gelenek, yerel süreçleri etkiler ve böylece İsrail'in devlet elitinin algısını ve tepkisini koşullandırırlar. Ancak, uluslararası alanda iki koşulun ortaya çıkmasıyla saldırıdan savunmaya geçiş mümkündür: Tek taraflı büyük güç müdahalesi ve/veya Orta Doğu'daki bir kriz yoluyla büyük bölgesel bölünmelerin meydana gelmesi. Bu ortamda, diğer ilave güçler dahil olacak ve önceden var olan nedensel mekanizmaları bozacaktır. Saldırgan ve savunmacı stratejik duruşların eksiksiz bir şekilde açıklanması, bağımsız ve müdahale eden değişkenlerin ötesine geçmeyi ve bunların altında yatan nedensel mekanizmalarını açıklamayı gerektirir. Bu amaçla, tez açıklayıcı altı vaka çalışmasıyla tarihsel karşılaştırmalı analiz yürütmüştür. Vaka içi analiz, kontekste özgü değişkenleri belirlemiş ve sonuç açıklayan süreç izleme yöntemiyle nedensel anlatılar oluşturarak bu değişkenlerin nedensel güçlerini açıklamıştır. Nedensel anlatılar daha sonra küçük-N karşılaştırmasıyla çapraz vaka analizi yoluyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explains Israel's offensive and defensive strategic postures by employing neoclassical realism. Neoclassical realism considers the systemic impact rooted in the domain out of the state's sovereign control as primary causal. However, diverging from neorealism, neoclassical realism incorporates both material and ideational variables through a co-consideration of international systemic incentives and domestic factors. Following neoclassical realism, the dissertation argues, Israel's strategic behavior is an output of a process of causation originating from regional isolation, existential insecurity and offensive strategic tradition. These material, ideational and cultural elements are enduring products of historical social processes exerting causal powers conditioning decision makers to adopt offensive strategic posture. The impact of the material element, regional isolation, is primarily causal. The ideational and cultural elements, existential insecurity and offensive strategic tradition influence the domestic processes and so condition the perception and the response of Israel's state elite. However, shift from offense to defense is possible with the emergence of two conditions in the international realm: Unilateral great power intervention and/or presence of major regional divisions through a crisis in the Middle East. In this setting, additional powers would intervene and disrupt the preexisting causal mechanisms. Complete explanation of offensive and defensive strategic postures necessitates transcending generic independent and intervening variables and explaining their causal mechanisms under these. To this end, the dissertation conducted historical comparative analysis with an explanatory six-case study. Within-case analysis identified context specific variables and explained their powers by building causal narratives through outcome explaining process tracing. Causal narratives were then evaluated through cross-case analysis with small-N comparison.