The process of change in the foreign policy of jordan: The role of the leadership in the cases of the 1991 Gulf War and the 2003 Iraq war
Ürdün'ün dış politikasındaki değişim süreci: 1991 Körfez Savaşı ve 2003 Irak savaşında liderliğin rolü
  1. Tez No: 618937
  2. Yazar: BASEL AL KAYED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma, 1991 Körfez Savaşı ve 2003 Irak Savaşı sırasında Ürdün'ün dış politikalarındaki değişimi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ürdün'ün iki kralı Kral Hüseyin ve Kral 2. Abdullah bu iki savaşta oldukça farklı politikalar benimsemişlerdir. Bu tezin amacı bu farklılığı analiz etmektir. Kral Hüseyin 1991'de Bağdat'a karşı ABD önderliğinde kurulan koalisyonda yer almayıp Irak'ın yanında yer alırken, 2003'teki savaşta Kral Abdullah Amerika'nın yanında yer almış. Her iki kral da dış etkilere cevap verirken iç dinamikleri de düşünmüşlerdir. Bu durum, yaşanan bu iki savaşta yapılan dış politika seçimlerinin ve sonuçların değişmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, iç politikaların önemi ve Irak'a karşı yürütülen iki savaşta Ürdün'ün dış politikasında görülen değişim sürecinde liderliğin rolü analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, Neoklasik Realizm yaklaşımından hareketle iki savaşta iki kralın dış politika seçimlerindeki değişimi incelemektedir. Burada amaç, Neoklasik Realizmin çok yönlü yaklaşımından faydalanarak ve Ürdün'ün iki kralının değişen dış politikaları için mantıklı bir açıklama sağlayarak dış politika değişimi konusunda mevcut literatüre katkı sağlamaktır. Bu tez, Neoklasik Realist bakış açısından yararlanarak, iki savaşta iki Ürdün kralının dış politika seçimlerindeki değişimin sadece yapısal dış değişkenlere odaklanarak tam olarak anlaşılamayacağını savunmaktadır. Bu çalışmanın temel aldığı kuramsal yaklaşıma göre, Ürdün'ün dış politikası, iç endişeler araştırılarak açıklanabilir. Ayrıca, dış politikayı açıklayabilmek için iki savaşta Amerika'nın empoze ettiği dış baskılara cevap vererek ve iç endişeleri filtreleyerek dış politikayı belirleyen kralların rolü de araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the differences between the Jordanian foreign policy response to the two US-led wars against Iraq: the 1991 Gulf War and the 2003 War on Iraq. The two monarchs of Jordan during this time, Hussein and Abdullah II, held very different foreign policy positions in the two wars, and the main subject of this dissertation is to question why. It is striking to compare how King Hussein aligned himself with Iraq against the US-led international coalition in 1991, whereas in 2003, King Abdullah decided to align with the US. Both monarchs of Jordan have had to consider domestic dynamics when responding to external influences. This, in turn, has led to changes in foreign policy choices which affected the outcomes of the two wars. Within the framework of this study, I have aimed to analyze the importance the change in foreign priorities between the two monarchs in the two wars through using a neoclassical realist approach. The purpose of this work is to contribute further to the existing literature on foreign policy change, with a reasonable explanation for the shifting foreign policy of the two monarchs of Jordan, benefiting from the multi-dimensional neoclassical realist approach. Drawing on the neoclassical realist viewpoint, this thesis argues that the different foreign policy choices of the two monarchs cannot be entirely understood through a sole focus on external structural variables. Moreover, it defends the neoclassical realist perspective that the foreign policy decisions of Jordan can be explained through an examination of domestic concerns and the role of the monarch as the chief foreign policy maker in filtering those concerns while responding to external pressures, which were imposed mainly by the US throughout these two wars.