Glioblastoma multiform tedavisi için hipertermi ile birleştirilmiş ısıyla indüklenebilir azurin temelli gen terapisi
Heat-inducible azurin-based gene therapy combined with hyperthermia for the treatment of glioblastoma multiforme
  1. Tez No: 959093
  2. Yazar: ŞEYMANUR ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ÜNVER, PROF. DR. AHMET MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser, dünyada en önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve buna bağlı olarak ölüm oranının hızla arttığı görülmektedir. Erişkinlerde en sık görülen kanserlerden biri olan Glioblastoma Multiforme (GBM) hızlı büyüyen ve en agresif beyin tümörüdür. GBM'li hastalarda tedavi amaçlı olarak genelde cerrahi rezeksiyon (tümörün tamamının veya belli bir kısmının çıkarılması), radyoterapi (RT), FDA onaylı kemoterapötik ilaç TMZ (temazolomid) uygulanmaktadır. Bu tedavilere rağmen hastaların hayatta kalma oranlarının düşük olması ve neredeyse tüm hastalarda tümörün nüksetmesi yeni tedavi arayışlarının önünü açmıştır. Yapılan kanser çalışmalarında iki farklı terapinin kombinasyonuna dayanan dual (ikili) terapilerin mono (tekli) terapilere göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. Buradan yola çıkılarak önerilen bu projede beyin kanseri tedavisi için (U-87 MG ve HMC3 hücre hatları) antikanser bir ajan olan ve kanser hücrelerini apoptoza yönlendirdiği bilinen azurinin hipertermi aracılı ekspresyonu ile bir dual terapi yaklaşımı hedeflenmektedir. Bu bağlamda hücrelere gen transferinde kullanılacak olan Fe3O4@PEI manyetik nanopartiküller (MNP) sentezlenecektir. Ardından bu partiküllerin hücreler üzerindeki toksisite analizi yapılarak, toksik olmayan doz üzerinden hücresel alımları belirlenecektir. Daha sonra bu MNP'ler ile terapötik DNA (pHSP-Azu) bir araya getirilerek manyetofektinler elde edilecek ve manyetofeksiyon yöntemiyle hücrelere iletimi sağlanacaktır. Bu işlemin ardından hücreler hem azurinin ekspresyonu için hem de terapi amacıyla hipertermiye (dual terapi) maruz bırakılacaktır. Sıcaklık artışına bağlı olarak antikanser azurinin ekspresyonu ısıyla indüklenebilen promotörün (HSP: Heat Shock Protein) kontrolü altında sağlanacaktır. Böylece önerilen dual terapi yaklaşımı ile kanser hücrelerinde hem hipertermi nedenli toksisite hem de azurin ekspresyonu ile apoptoz gözlenecektir. Bu proje ile glioblastoma hücrelerinde hipertermi aracılı azurin toksisitesi ilk kez belirlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death in the world, and as a result, the death rate appears to be increasing rapidly. Glioblastoma Multiforme (GBM), one of the most common cancers in adults, is the fastest growing and most aggressive brain tumor. In patients with GBM, surgical resection (removal of the entire tumor or a certain part of it), radiotherapy (RT), and the FDA-approved chemotherapeutic drug TMZ (temazolomide) are generally applied for treatment purposes. Despite these treatments, the survival rates of patients are low and the tumor relapses in almost all patients, paving the way for the search for new treatments. In cancer studies, it has been observed that dual therapies, which are based on the combination of two different therapies, are more effective than mono therapies. Based on this, a dual therapy approach is aimed for the treatment of brain cancer (U-87 MG and HMC3 cell lines) with hyperthermia-mediated expression of azurin, which is an anticancer agent and is known to direct cancer cells to apoptosis. In this context, Fe3O4@PEI magnetic nanoparticles (MNP) will be synthesized to be used in gene transfer to cells. Then, the toxicity analysis of these particles on the cells will be performed and their cellular uptake will be determined at a non-toxic dose. Magnetofectins will then be obtained by combining these MNPs with therapeutic DNA (pHSP-Azu) and will be delivered to cells by the magnetofection method. Following this process, the cells will be exposed to hyperthermia (dual therapy) both for the expression of azurin and for therapy purposes. Depending on the temperature increase, the expression of anticancer azurin will be achieved under the control of the heat-inducible promoter (HSP: Heat Shock Protein). Thus, with the proposed dual therapy approach, both hyperthermia-induced toxicity and azurin expression and apoptosis will be observed in cancer cells. With this project, hyperthermia-mediated azurin toxicity in glioblastoma cells will be determined for the first time.