Not every gap is a gap: Turkish right node raising and the syntax-pf interface
Her boşluk bir boşluk değildir: Türkçe sağ budak yükseltme ve sözdizim-sesbilimsel biçim arakesiti
  1. Tez No: 959094
  2. Yazar: ÖZHAN ALP ŞEHİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARTINA GRACANIN YUKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türkçedeki Sağ Budak Yükseltme (Right Node Raising) yapılarını incelemektedir. Bu tezde, Türkçe Sağ Budak Yükseltme yapılarındaki fiil üzerindeki uyum çeşitliliğine dayanarak, hem Eksilti hem de çoklu-başatlık gerektirdiğini ileri sürüyorum. Fiil kümülatif uyum gösterdiğinde (her iki özne ile uyuma girdiğinde), yapı çoklu-başatlığın etkilerini göstermektedir: çoğulluk bağımlı ifadelere ve dağılımlı okumalara izin vermektedir. Fiil yalnızca son bağlaç öbeğinin öznesiyle tekil (kümülatif olmayan) uzlaşım gösterdiğinde ise yapı eksilti etkileri göstermektedir: biçimbirimsel ve kutuplanma uyuşmazlıklarına izin vermekte, zamirlerin değişken okumalarına ve senkretik fiillerin anlamsal olarak farklı olmasına olanak tanımaktadır. Bu etkilerin tamamlayıcı dağılım içinde olduğunu ve gözlemlenen bir etkinin yalnızca çoklu-başatlık ya da eksiltiden biriyle uyumlu olduğunu gösteriyorum. Buna ek olarak, çoklu-başatlık ve eksiltinin birbiriyle etkileşime girebileceğini savunuyor; ancak bu etkileşimin kurucu yapılarla sınırlı olduğunu ortaya koyuyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Right Node Raising (RNR) constructions in Turkish. I argue that Turkish RNR requires both ellipsis and multidominance. The evidence comes from the variation in agreement morphology on the surviving verb: I show that when the verb shows cumulative agreement (i.e., when it agrees with both subjects), the structure shows effects reminiscent of multidominance (licenses plurality dependent expressions and allows distributive readings). In comparison, when the verb shows non-cumulative agreement (i.e., when it agrees with the subject of the final conjunct), the structure exhibits effects reminiscent of ellipsis (allows morphological and polarity mismatches, yields sloppy readings of pronouns, and permits the verbs in the two conjuncts to be semantically different). I also show that these effects are in complementary distribution, suggesting that an observed effect is only compatible with either multidominance or ellipsis. In addition, I argue that multidominance and ellipsis can interact, but I show that this interaction is sensitive to constituency.