Yazılım tanımlı radyo ile gerçek zamanlı sonoboy kanal tespiti
Real-time sonobuoy channel detection using software-defined radio
- Tez No: 959103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması, denizaltı savunma sistemlerinde kullanılan sonar şamandıralarının (sonoboy) VHF bandındaki yayınlarının izlenmesi amacıyla yazılım tanımlı radyo (YTR) tabanlı bir alıcı sistemin tasarım ve uygulamasını içermektedir. 136–173,5 MHz aralığını kapsayan 99 adet 375 kHz genişliğindeki kanal, frekans atlama yöntemiyle sırayla taranmakta ve her kanal için FFT tabanlı güç ölçümü yapılmaktadır. Geliştirilen sistemde, sabit eşikleme tekniği kullanılarak, her kanalın dolu ya da boş olduğu belirlenmekte ve sonuçlar gerçek zamanlı olarak grafik arayüzde kullanıcıya sunulmaktadır. Sabit eşik değerinin, belirli bir ortamı için uygun şekilde ayarlanması sayesinde hem algılama başarımı sağlanmakta hem de sistemin kararlılığı korunmaktadır. HackRF One YTR cihazı ile kurulan sistemin kontrolü, GNU Radio platformu üzerinde gerçekleştirilen Python tabanlı zamanlama ve veri işleme blokları ile sağlanmıştır. Tespit edilen kanal doluluk bilgileri JSON formatında kaydedilmekte, böylece üst sistemlerle entegrasyon ve çevrimdışı analiz için veri temini sağlanmaktadır. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen testlerde, sistemin frekans tarama doğruluğu ve tespit istikrarı olumlu sonuçlar vermiştir. Elde edilen bulgular, taşınabilir, düşük maliyetli ve yeniden programlanabilir bu yapının, VHF bandında çalışan sonoboy sistemleri için uygun ve güvenilir bir izleme çözümü sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and implementation of a software-defined radio (SDR)-based receiver system intended to monitor the VHF-band transmissions of sonar buoys (sonobuoys) used in submarine defense operations. The system sequentially scans 99 radio frequency channels within the 136–173.5 MHz range, each 375 kHz wide, using a frequency-hopping method. For each channel, an FFT-based power measurement is performed, followed by a fixed thresholding technique to determine whether the channel is occupied or idle. The threshold value, carefully set for the environment, enables reliable detection performance while maintaining system stability. The system is built on a HackRF One SDR device, and its control flow is executed on the GNU Radio platform with Python-based custom timing and signal processing blocks. Real-time channel occupancy information is visualized through a graphical user interface (GUI), and the results are also stored in JSON format to enable integration with higher-level systems and offline analysis. Laboratory tests have shown that the system delivers consistent performance in frequency scanning and channel detection, validating its operational accuracy. The findings demonstrate that the developed architecture offers a portable, low-cost, and reprogrammable solution suitable for monitoring sonobuoy activity in the VHF band, providing a practical and dependable platform for real-time signal observation and data collection in maritime surveillance scenarios.