Unveiling ELT prospective teachers' mindsets, academic buoyancy, self-handicapping, and academic achievement
İngilizce öğretmeni adaylarının zihniyet yapısı, akademik engelleri yürütme becerisi, kendini engelleme ve akademik başarılarının irdelenmesi
  1. Tez No: 959102
  2. Yazar: BERKAY ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇELİK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu ardışık açıklayıcı desenli karma yöntem araştırması, öğretmen adaylarına yönelik İngiliz Dili Eğitimi (ELT) bağlamında, zihniyet yapıları, akademik engelleri yönetme becerisi, öz-engelleme davranışları ve akademik başarı arasındaki dinamik etkileşimi incelemektedir. Araştırmanın amacı, bu birbiriyle ilişkili psikolojik yapıların birbirlerini nasıl etkilediğini ve hem akademik başarıyı hem de gelecekteki eğitimcilerin mesleki kimlik gelişimini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır. Nicel aşamada, Bursa Uludağ Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde öğrenim gören 179 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcılar; sabit ve gelişen zihniyet yönelimleri, akademik engelleri yönetme becerisi düzeyleri, öz-engelleme eğilimleri ve akademik başarılarını (GPA) ölçen geçerlik ve güvenirliği sağlanmış ölçekleri doldurmuştur. Değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri incelemek amacıyla korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında ise, amaca yönelik olarak seçilen 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin tematik analizi, katılımcıların inanç sistemlerinin, öz-düzenleme stratejilerinin ve akademik zorluklara verdikleri tepkilerin, motivasyonlarını, ısrarcı tutumlarını ve genel akademik katılımlarını nasıl etkilediğine dair derinlemesine bilgiler sunmuştur. Nicel ve nitel bulguların bütüncül bir biçimde birleştirilmesiyle elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının akademik performansını etkileyen psikolojik mekanizmalar hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamaktadır. Çalışma, öğretmen yetiştirme programları açısından pratik çıkarımlar sunmakta; yansıtıcı, dirençli ve gelişim odaklı zihniyetlerin desteklenmesinin yalnızca akademik başarıyı değil, aynı zamanda uzun vadeli mesleki gelişimi de güçlendirebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods sequential explanatory study investigates the dynamic interplay among mindset structures, academic buoyancy, self-handicapping behaviors, and academic achievement within the context of Turkish pre-service English Language Teaching (ELT) education. The research aims to explore how these interrelated psychological constructs influence one another and shape both academic outcomes and the professional identity development of future educators. The quantitative phase involved 179 participants, and the qualitative phase involved 20 participants from the English Language Teaching department at Bursa Uludağ University. The completed validated instruments measuring their fixed and growth mindset orientations, levels of academic buoyancy, self-handicapping tendencies, and academic achievement (GPA). Statistical analyses, including correlation techniques, were employed to examine the direct and indirect relationships among these variables. In the subsequent qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with a purposively selected group of participants to gain deeper insight into their academic experiences. Thematic analysis of the interview data highlighted how the participants' belief systems, self-regulatory strategies, and responses to academic challenges influence their motivation, persistence, and overall academic engagement. By integrating quantitative and qualitative findings, the study offers a comprehensive understanding of the psychological mechanisms that impact prospective teachers' academic performance. The results have practical implications for teacher education programs, suggesting that fostering reflective, resilient, and growth-oriented mindsets may enhance not only academic achievement but also long-term professional development in ELT contexts.