Gebelerin beden imajının gestasyonel kilo alımına ve emzirme niyetine etkisi
The effect of pregnant women's body image on gestational weight gain and intention to breastfeed
  1. Tez No: 959107
  2. Yazar: GÖZLEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezi, gebelerin beden imajının gestasyonel kilo alımına ve emzirme niyetine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan bu çalışma, Türkiye'de bir eğitim ve araştırma hastanesine rutin gebelik takipleri nedeniyle muayene olmaya gelen 500 gebe kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri,“Veri Toplama Formu”,“Gebelikte Beden İmajı Ölçeği (GBİÖ)”ve“Yenidoğan Besleme Niyeti Ölçeği (YBNÖ)”kullanılarak elde edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada gebelerin GBİÖ ve YBNÖ'den aldıkları puan ve gestasyonel kilo alım ortalamaları sırasıyla 73.52±19.33, 13.80±2.32 ve 13.08±5.88 olarak bulunmuştur. Gebelerin GBİÖ ve YBNÖ'den aldıkları puanlar arasında istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki olduğu saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This master's thesis was conducted to determine the effect of pregnant women's body image on gestational weight gain and breastfeeding intention. This descriptive and correlational study was conducted with 500 pregnant women who came for routine pregnancy check-ups at a teaching and research hospital in Turkey. The research data were obtained using the“Data Collection Form,”the“Body Image Scale in Pregnancy (BISP),”and the“Newborn Feeding Intention Scale (NFIS).”The data were evaluated using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple linear regression analysis. In the study, the mean scores of pregnant women on the PIBS and NFS and their mean gestational weight gains were found to be 73.52±19.33, 13.80±2.32, and 13.08±5.88, respectively. No statistically significant relationship was found between the scores obtained by pregnant women on the BISP and NFIS (p>0.05).