Primipar gebelerde beden imajının prenatal bağlanmaya etkisi
The effects of body image in primiparas on prenatal attachment
- Tez No: 688861
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışma, primipar gebelerde beden imajının prenatal bağlanmaya etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve analitik nitelikte olup, veriler Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.09.2019-31.12.2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini 0,2 etki düzeyi, %95 güvenirlik ve %90 güç düzeyine ulaşmak için güç analizi yapıldı ve 216 örneklem sayısı elde edildi. Kayıplar olabileceği dikkate alındığında 230 primipar gebeler örneklemi oluşturdu. Araştırmanın verileri;“Gönüllü Onam Formu”ile izin alındıktan sonra, Tanıtıcı Bilgi Formu, Vücut Algısı Ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplandı. Bulgular: Gebelerin ve eşlerinin eğitim düzeyi yükseldikçe algılanan vücut algısı puan ortalamasının arttığı, prenatal bağlanma puan ortalamasının ise okuryazar ve ilköğretim eğitimi düzeyinde daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to evaluate the effects of body image in primiparas on prenatal attachment. Material and Method: The study has a descriptive and analytical design and the data were collected between 01.09.2019 and 31.12.2019 at Health Sciences University Zeynep Kamil Maternity and Children's Diseases Training and Research Hospital. A minimum sample size of 216 was obtained to achieve an effect level of 0.2, a confidence level of 95% and power of 90%. Considering that there may be losses, 230 primaparas constituted the sample. The data in the study were collected by using face-to-face interview technique with Personal Information Form, Body Image Scale and Prenatal Attachment Inventory after permission was taken with“Informed Consent Form”. Results: It was found that perceived body image mean score increased as primaparas' and their spouses' education level increased and mean prenatal attachment score was higher in participants who were literate and primary education graduates.