Exactness of cech homology theory
Cech homoloji teorisinin tamlığı
  1. Tez No: 95911
  2. Yazar: ENGİN MERMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAİL ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Kompakt bir (X, A) ikilisinin kompakt katsayı gruplu Cech homoloji dizisinin tam olduğu bilinmektedir. Kompakt bir (X, A) ikilisinin cebirsel kompakt katsa yı gruplu Cech homoloji dizisinin de tam olduğu ispatlanmaktadır. Bunun için şu gösterilir: Bir (X, A) ikilisin (kompakt bir ikili olması gerekli değildir) bir G grubu üzerindeki Cech homoloji dizisi tam ise ve H grubu G grubunun bir direkt toplam terimi ise, (X,A) ikilisinin H katsayı gruplu Cech homoloji dizisi de tamdır. Bunu kanıtlarken zincir komplekslerinin sabitlenmis bir M yönlendirilmiş kümesi üzerindeki ters sistemlerinden oluşan InvAf(Comp) kategorisinde (bir kategori olduğu gösterilir) çalışılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is known that the Cech homology sequence of a compact pair (X, A) over a compact coefficient group is exact. It is proved that the Cech homology sequence of a compact pair (X, A) over an algebraically compact coefficient group is exact, too. To show this it is proved that if the Cech homology sequence of a pair (X, A) (not necessarily a compact pair) over a coefficient group G is exact and H is a direct summand of the group G, then the Cech homology sequence of the pair (X, A) over the group H is exact, too. In showing this we work in the category InvM(Comp) of inverse systems of chain complexes over a fixed directed set M which is shown to form a category.