Afet sonrası kullanılan araç ve ekipmanların önem derecelerinin belirlenmesinde analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yaklaşımı ve uygulaması
An analytical hierarchy process (AHP) approach and application in determining the importance levels of vehicles and equipment used after disasters
  1. Tez No: 959135
  2. Yazar: ÖMER MURAT ERYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasında, afetlerle ilgilenen birimlerin karar vermelerini kolaylaştırmak amacıyla Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden AHP yöntemi, deprem, sel ve yangında kullanılacak araç ve ekipmanların seçiminde uygulanmıştır. Öncelikle afet müdahalesinde kullanılan araç ve ekipmanlar belirlenmiş, ardından da bu araç ve ekipmanların önem derecelerinin belirlenmesinde etkili ana kriterler ve alt kriterler belirlenmiştir. Belirlenen ana kriterler ve alt kriterler AHP yöntemiyle ikili kıyaslanarak önem dereceleri deprem, sel ve yangın için ayrı ayrı belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin önem dereceleri dikkate alınarak her bir kritere göre kullanılabilecek araç ve ekipmanların önem seviyeleri belirlenmiştir. Belirlenen bu önem dereceleri dikkate alınarak Adana ilinde Çukurova ilçesi için afetlerde kullanılabilecek araç ve ekipmanların önem dereceleri bölgesel bazda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the AHP method, a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) method, was applied to the selection of vehicles and equipment to be used in earthquakes, floods, and fires to facilitate decision-making by disaster response units. First, the vehicles and equipment used in disaster response were identified, and then the main criteria and sub-criteria effective in determining the importance of these vehicles and equipment were determined. These main criteria and sub-criteria were compared using the AHP method, and their importance was determined separately for earthquakes, floods, and fires. Taking into account the importance of the identified criteria, the importance levels of the vehicles and equipment that could be used according to each criterion were determined. Based on these importance levels, the importance levels of vehicles and equipment that could be used in disasters were determined regionally for the Çukurova district of Adana province.