Rekombinant escherichia coli hücreleri aracılığıyla nukleosit trifosfatın enzimatik sentezi
Enzymatic synthesis of nucleoside triphosphates via recombinant escherichia coli cells
  1. Tez No: 959134
  2. Yazar: SEVGİ BİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Deoksiribonükleotit trifosfatlar (dNTP) bir deoksirboz şekeri, organik baz ve fosfat grubundan oluşmaktadır. Doğal ve modifiye edilmiş dNTP'ler; Deoksironükleik asit (DNA) sentezi öncüsü, Polimeraz zincir reksiyonu (PZR), Floresan in situ hibridizasyon (FISH), aptamer üretimi ve dizileme gibi moleküler biyoloji ve farmasötik araştırmalar için yapı taşıdırlar. Modifiye edilmiş dNTPler ise kimyasal ya da enzimatik olarak sentezlenmektedir. Kimysala sentez sırasında kullanılan fosforlama ajanların çoğu toksiktir, üretim maliyeti yüksek ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Bunun üstesinden gelmek için toksik olmayan enzimatik sentez sürecinde rekombinant hücreler ile gen anlatımı ve klonlaması gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada enizmatik sentez süreçleri ve glikoliz ile adenozin trifosfat (ATP) rejenerasyonu yöntemlerini kullanarak çevre ile uyumlu, oldukça düşük maliyetle, uzun prosedürlere ve saatlere ihtiyaç duymayan deoksiAdenozin trifosfat (dATP) ve deoksitimidin trifosfat (dTTP) eldesi amaçlanmıştır. Rekombinant DNA teknolojisi ile dTTP, glikoliz yolağı ile dATP eldesi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Deoxyribonucleoside triphosphates (dNTPs) consist of a deoxyribose sugar, an organic base, and a phosphate group. Natural and modified dNTPs; Deoxyribonucleic acid (DNA) synthesis precursor, Polymerase chain reaction (PCR), FISH, aptamer production and sequencing are the building blocks for molecular biology and pharmaceutical research. Modified dNTPs are synthesized chemically or enzymatically. Most phosphorylating agents used during chemical synthesis are toxic, have high production costs, and cause environmental pollution. To overcome this, methods such as gene expression and cloning with recombinant cells are used in the non-toxic enzymatic synthesis process. In this study, it was aimed to obtain deoxyadenosine triphosphate (dATP) and deoxythymidine triphosphate (dTTP) by using enzymatic synthesis processes and glycolysis and Adenosine triphosphate (ATP) regeneration methods, which are environmentally compatible, have a very low cost, and do not require long procedures and hours. dTTP was obtained by recombinant DNA technology and dATP was obtained by glycolysis pathway.