Exploring PSD and MCL based differentiation of adhd and MDD using multilayer perceptron
ADHD ve MDD ayrımının EEG verileri üzerinden çok katmanlı algılayıcılarla incelenmesi
  1. Tez No: 959149
  2. Yazar: ERİS İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ESAT ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, sıklıkla örtü¸sen semptomlara ve benzer nörofizyolojik özelliklere sahip olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile Majör Depresif Bozukluk (MDB) gruplarını birbirinden ayırt etmede EEG tabanlı özelliklerin potansiyelini araştırmaktadır. Çalışmada, frekans bantları boyunca güç spektral yoğunluğu (PSD) ve ortalama eğri uzunluğu (MCL) özelliklerine odaklanılmış, gözler açık ve kapalı olmak üzere her iki kondisyonda klinik açıdan çeşitli bir örneklem üzerinde çok katmanlı algılayıcı (MLP) uygulanmıştır. Gözler açıkken özellikle delta bandı öne çıkmakta, MCL beklenenden zayıf bir sınıflandırma performansı göstermektedir. Permütasyon özellik önemi (PFI) analizleri, modelin kararları üzerinde en fazla etkisi olan EEG kanallarını belirlemeye yardımcı olmuştur. Bu önem puanları, sınıflandırıcıdan bağımsız olarak yürütülen F istatistikleri ile karşılaştırıldığında, örtüşmenin sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, EEG tabanlı özelliklerin klinik grup ayrımında değerlendirilmesi için yapılandırılmış bir yaklaşım sunmakta ve daha geniş veya hedeflenmiş örneklemlerde yapılacak gelecekteki uygulamalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential of EEG-based features to distinguish between Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and Major Depressive Disorder (MDD), two conditions that often share overlapping symptoms and neurophysiological characteristics. Focusing on power spectral density (PSD) across frequency bands and mean curve length (MCL) as a complexity measure, the study applies multilayer perceptron (MLP) classifiers to a clinically diverse sample under both eyes open and eyes closed resting state conditions. Delta power emerged as the most informative feature, particularly in the eyes open condition, while MCL features provided weak classification performance. Permutation feature importance (PFI) analyses helped identify which EEG channels most influenced model decisions across conditions. When these importance scores were compared with cluster-corrected Fstatistics that performed independently from the classifier, the overlap was limited. This framework offers a structured approach for evaluating EEG-based features in clinical group differentiation and supports future applications in larger or more targeted datasets.