Automatic evaluation of mobile health applications according to persuasive system design principles and mobile application rating scale
Mobil sağlık uygulamalarının ikna edici sistem tasarım prensiplerine ve mobil uygulama derecelendirme ölçeğine göre otomatik değerlendirilmesi
- Tez No: 807337
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mobil uygulamalar günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve sağlık sektörü tarafından giderek daha fazla kullanılıyorlar. Ancak, birçok mobil sağlık uygulaması, kullanıcıların sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atabilecek olmalarına rağmen uygun düzenlemelerden veya ön değerlendirmelerden yoksundur. Mevcut literatür, bu uygulamaların kullanıcı etkileşimlerini ve kalitelerini değerlendirmek için İkna Edici Sistem Tasarımı (PSD) ilkelerini ve Mobil Uygulama Derecelendirme Ölçeği'ni (MARS) kullanan manuel değerlendirme yöntemlerine dayanmaktadır. Bu tez, piyasadaki uygulamaların değerlendirilmesini genişletmek için özgün otomatik değerlendirme tekniği önerirken, kullanıcı yorumlarını filtrelemek ve cümle vektörlerini oluşturmak için büyük dil modellerini kullanarak uygulamalardaki PSD ilkelerini sınıflandırmaya odaklanmaktadır. Sonuçlar, uygulamalardaki PSD ilkelerini kullanıcı yorumlarına dayalı olarak tahmin etmenin mümkün olduğunu, uygulama açıklamalarının ise yeterli bilgi sağlamadığını göstermektedir. MARS puanlarını tahmin etmek için, PSD ilkelerinin tahmin edilen sınıflandırma olasılıkları, yükleme sayıları ve kullanıcı puanları gibi ek tanımlayıcı verilerle zenginleştirilmiştir. Eğitilen regresyon modelleri referans modellerden daha iyi performans sağlarken, öznitelik önem skorları ve SHAP değerleri, PSD ilkelerinin tahmin edilen sınıflandırma olasılıklarının modellere katkısını göstermektedir. Genel olarak, bu çalışma, otomatik değerlendirme tekniklerinin, mobil sağlık uygulamalarının kalitesini ve kullanıcı etkileşimini değerlendirmede etkili olabileceğini ve manuel değerlendirmeye bir alternatif sunabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile applications have become an integral part of our daily lives and they have increasingly been used by the healthcare industry. However, many mobile health applications lack proper regulations or preliminary assessments, which could compromise users' health and safety. Existing literature has relied on manual assessment methods using Persuasive System Design (PSD) principles and Mobile Application Rating Scale (MARS) to evaluate user engagement and the quality of these applications. This thesis proposes a novel automatic evaluation technique to extend the assessment of applications in the market, with a focus on employing large language models to filter user reviews and generate sentence embeddings to classify the applications' use of PSD principles. Results show that it is possible to predict an application's employed PSD principles based on user reviews, while application descriptions do not provide enough information. Additionally, predicted classification probabilities of PSD principles are enriched with additional descriptive data, such as install counts and user ratings to predict MARS scores. Regression models trained using these methods outperform baseline models, with feature importance scores and SHAP values demonstrating the contribution of predicted classification probabilities of PSD principles to the models. Overall, this study suggests that automatic evaluation techniques can be effective in assessing the quality and user engagement of mobile health applications, providing an alternative to manual assessment.