Lise matematik ders kitaplarında matematik tarihinin kullanımı
Use of history of mathematics in high school mathematics textbooks
  1. Tez No: 959290
  2. Yazar: YÜKSEL SAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM CANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim matematik ders kitaplarındaki matematik tarihi ögelerinin sayısını, ele alınış biçimlerini, konumlarını ve öğrenme alanlarına dağılımını incelemek ve sınıf düzeyleri, basım yıllarına göre farklılıklarını araştırmaktır. Nitel araştırma deseni benimsenen çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynaklarını 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağında yer alan ve ortaöğretim 9,10,11,12. sınıf düzeylerinde kullanılan 17 adet matematik ders kitabı oluşturmuştur. Matematik tarihi ögeleri, 'Matematik Tarihi Ögelerinin Ders Kitaplarında Ele Alınış Biçimleri', 'Matematik Tarihi Ögelerinin Sınıf Düzeylerine Göre Karşılaştırılması' ve 'Matematik Tarihi Ögelerinin Konumu', 2018 ve 2024 ortaöğretim matematik dersi öğretim programlarındaki 'Öğrenme Alanları' sınıflandırmaları kullanılarak analiz edilmiştir. 9-12. sınıf ders kitaplarında matematik tarihi ögelerine en fazla Sayılar ve Cebir öğrenme alanında yer verildiği, konunun işlendiği bölümde sık sık matematik tarihi ögesine yer verilmesine rağmen değerlendirme bölümünde matematik tarihi ögesine yer verilmediği, matematik bilim insanı tarihi ögelerindeki içeriklerde en fazla bilim insanının matematik bilimine katkılarına yer verilmiştir. 12. sınıf düzeyinde kullanılan Temel Matematik ders kitabında matematik tarihi ögesine yer verilmediği gibi önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the number of mathematical history elements in secondary school mathematics textbooks, their handling, location and distribution across learning areas, and to investigate their differences according to grade levels and publication years. The study adopted a qualitative research design and used the document analysis method. The data sources of the research consisted of 17 mathematics textbooks used in the 2024-2025 Academic Year in the Education Informatics Network of the Ministry of National Education and used in the 9th, 10th, 11th, and 12th grades of secondary education. The elements of the history of mathematics, 'How the Elements of the History of Mathematics are Treated in Textbooks', 'Comparison of the Elements of the History of Mathematics according to grade levels' and 'The Location of the Elements of the History of Mathematics' were analyzed using the 'learning areas' classifications in the 2018, 2024 secondary school mathematics course curriculum. In the 9th-12th grade textbooks, the elements of the history of mathematics are mostly included in the Numbers and Algebra learning section, although the element of the history of mathematics is frequently included in the section where the subject is covered, it is not included in the evaluation section, and the contents of the elements of the history of mathematics scientists mostly include the contributions of scientists to the science of mathematics. Important findings have been reached such as the fact that the Basic Mathematics textbook used at the 12th grade level does not include the mathematical element.