The effect of service quality on customer satisfaction and loyalty in cargo companies in Istanbul
İstanbul'daki kargo şirketlerinde hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisi
- Tez No: 959291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAHA BİLİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, İstanbul, Türkiye'deki kargo hizmetleri sektöründe hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerindeki etkisini ve hizmet kalitesi ile müşteri sadakati arasındaki ilişkide müşteri memnuniyetinin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Önceki araştırmalar kargo sektöründe hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini ele almış olsa da, çok azı müşteri sadakatini bağımlı değişken olarak değerlendirmiştir ve hiçbiri İstanbul gibi kendine özgü piyasa dinamiklerine sahip büyük bir lojistik merkezinde bireysel kargo müşterilerinin bakış açısından müşteri memnuniyetinin aracılık etkisini kapsamlı bir şekilde incelememiştir. Nicel araştırma deseni kullanılarak, Nisan ve Mayıs 2025 tarihleri arasında 303 bireysel kargo hizmeti kullanıcısından veri toplanmıştır. Veriler, SERVQUAL, Müşteri Memnuniyeti ve Müşteri Sadakati ölçeklerine dayalı yapılandırılmış çevrim içi anket yoluyla elde edilmiştir. Bulgular SPSS programı kullanılarak; betimleyici istatistikler, güvenilirlik ve geçerlilik testleri, korelasyon, regresyon ve aracılık analizleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, hizmet kalitesinin yalnızca müşteri memnuniyeti üzerinde değil, aynı zamanda müşteri sadakati üzerinde de anlamlı bir etkisi olduğunu ve müşteri memnuniyetinin bu ilişkide kısmi bir aracı rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, hizmet pazarlaması literatüründeki önemli bir boşluğu doldurarak katkı sağlamakta ve rekabetçi bir kentsel pazarda müşteri memnuniyetini artırmak ve müşteri sadakati geliştirmek isteyen kargo firmaları için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how service quality impacts customer satisfaction and customer loyalty in cargo service industry in Istanbul, Turkey, and the mediating role of customer satisfaction in the relationship between service quality and customer loyalty. Although previous research has examined service quality and satisfaction in the cargo sector, few have evaluated customer loyalty as a dependent variable, and none have thoroughly explored the mediating effect of customer satisfaction from the perspective of individual cargo customers in Istanbul—a major logistics hub with distinct market dynamics. Using a quantitative research design, data were collected from 303 individual cargo service users during April and May 2025 through a structured online questionnaire. The questionnaire was based on established measurement scales: SERVQUAL, Customer Satisfaction, and Customer Loyalty. The findings were analyzed using SPSS, employing descriptive, reliability and validity tests, correlation, regression, and mediation analyses. Results suggest that service quality has a significant effect on not only customer satisfaction but also customer loyalty, and that customer satisfaction acts as a partial mediator. This study makes a contribution to the service marketing literature as it fills an important gap and provides useful insights for cargo firms that seek to improve customer satisfaction and develop customer loyalty in a competitive urban market.