Plazma elektrolit düzeylerinin nöbet tanısında prediktif değerleri
Predictive value of plasma electrolyte levels in the diagnosis of seizures
  1. Tez No: 959304
  2. Yazar: AYDANUR AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAT DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ŞENGÜLDÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise bilinç kaybı ile başvuran erişkin hastalarda plazma elektrolit düzeyleri ve biyokimyasal parametrelerin nöbet tanısındaki prediktif değerini araştırmaktır. Yöntem: Retrospektif ve tek merkezli bu çalışma, 01 Ocak 2021 – 01 Ocak 2024 tarihleri arasında üçüncü basamak bir üniversite hastanesinin acil servisine başvuran ve senkop/bayılma (R55), konvulsiyon (R56), inme (I61) veya serebrovasküler hastalık (I67) tanısı alan 1816 erişkin hastayı kapsamaktadır. Hastalar nöbet geçiren (n=418) ve geçirmeyen (n=1398) olarak iki grupta değerlendirildi. Demografik veriler, elektrolit düzeyleri, laktat, kreatin kinaz ve ürik asit değerleri karşılaştırıldı. Risk analizi, lojistik regresyon ve ROC eğrisi analizleri uygulandı. Bulgular: Nöbet geçiren hastalar, nöbet geçirmeyenlere kıyasla daha gençti (56 [35–71] vs.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate the predictive value of plasma electrolyte levels and biochemical parameters in diagnosing seizures among adult patients presenting to the emergency department (ED) with loss of consciousness. Methods: This retrospective, single-center study included 1816 adult patients admitted to the ED of a tertiary university hospital between January 1, 2021, and January 1, 2024, with diagnoses of syncope (R55), convulsion (R56), stroke (I61), or cerebrovascular disease (I67). Patients were divided into seizure (n=418) and non-seizure (n=1398) groups. Demographic features, electrolyte levels, lactate, creatine kinase, and uric acid values were compared. Risk analysis, logistic regression, and ROC curve analyses were performed. Results: Seizure patients were younger than non-seizure patients (56 [35–71] vs.