2023 Kahramanmaraş depremi sonrasında yerel yönetimlerde çalışan sosyal hizmet uzmanları tarafından gerçekleştirilen mesleki uygulamaların değerlendirilmesi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
An evaluation of the professional practices carried out by social workers employed in local governments after the 2023 Kahramanmaraş earthquake: The case of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 959305
  2. Yazar: YUSUF DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının, Hatay ilinde yaşanan afet sonrasında gerçekleştirdikleri mesleki faaliyetlere ilişkin deneyim ve değerlendirmelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı, afet yönetiminde yerel yönetimlerin rolü bağlamında sosyal hizmetin önemine dikkat çekmek; sosyal hizmet uzmanlarının afet bölgelerinde üstlendikleri işlevleri ve karşılaştıkları güçlükleri analiz etmektir. Bu doğrultuda, sosyal hizmet uygulamalarının yerel yönetimlerin afetlere müdahale kapasitesine sunduğu katkılar; süreç içerisinde sosyal hizmet uzmanlarının üstlendikleri roller, karşılaşılan zorluklar ile kurumsal ve mesleki destek boyutlarıyla birlikte ele alınmaktadır. Bu araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen ve Hatay'daki deprem sahasında görev almış 16 sosyal hizmet uzmanı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş; bulgular ise afetlerde sosyal hizmetin rolü ve önemi, mesleki eğitim, yerel yönetimlerin afetlere hazırlık düzeyi ve çalışanlara yönelik destek mekanizmaları başlıkları altında sunulmuştur. Bu doğrultuda, sosyal hizmet uzmanlarının afet sahasındaki mesleki uygulamaları ile deneyimleri kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, planlama ve koordinasyona ilişkin belirsizlikler, kurumlar arası iletişim ve yetki paylaşımındaki sorunlar, eğitim ve süpervizyon ihtiyacı, insan kaynağı ile lojistik yetersizlikler ve veri–kayıt süreçlerindeki eksikliklerin, yerel yönetimlerin afetlere müdahale kapasitesini istenilen düzeyde gerçekleştirmesini güçleştirdiğini ortaya koymaktadır. Sosyal hizmet uzmanlarının önerileri ise; afet eğitiminin güçlendirilmesi, bilgi ağlarının oluşturulması, sürekli eğitim ve psikolojik destek sağlanması, kaynakların adil ve hak temelli bir anlayışla kullanılması ile afet müdahale sürecinde merkezi ve yerel yönetimler arasındaki iş birliğinin artırılması yönünde yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences and evaluations of social workers employed within the Istanbul Metropolitan Municipality regarding their professional activities carried out after the disaster in Hatay province. Another aim of the study is to draw attention to the importance of social work in the context of the role of local governments in disaster management; to analyze the functions undertaken by social workers in disaster areas and the difficulties they encounter. In this regard, the contributions of social work practices to the disaster response capacity of local governments are discussed, along with the roles assumed by social workers during the process, the challenges faced, and the dimensions of institutional and professional support. In this research, in-depth interviews were conducted with 16 social workers who were selected through purposive sampling and served in the earthquake field in Hatay. The data obtained were analyzed using the thematic analysis method; the findings were presented under the headings of the role and importance of social work in disasters, professional training, the preparedness level of local governments for disasters, and support mechanisms for employees. In this context, the professional practices and experiences of social workers in the disaster field were addressed comprehensively. The findings of the research reveal that uncertainties regarding planning and coordination, problems in inter-institutional communication and authority sharing, the need for training and supervision, insufficiencies in human resources and logistics, and deficiencies in data–record processes make it difficult for local governments to perform disaster response capacity at the desired level. The recommendations of social workers focus on strengthening disaster training, establishing information networks, providing continuous training and psychological support, using resources with a fair and rights-based approach, and increasing cooperation between central and local governments in the disaster response process.