Atık cam ve atık PET agregalı yarı saydam polimer betonun optik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the optical and mechanical properties of translucent polymer concrete with waste glass and waste PET aggregate
  1. Tez No: 959349
  2. Yazar: İSMAİL SARIBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada atık cam ve atık polietilen tereftalat (PET) kırıkları kullanılarak üretilen yarı saydam polimer betonunun fiziksel, mekanik ve ışık geçirgenlik özellikleri incelenmiştir. Karışımlarda agrega olarak şeffaf atık cam ve atık PET kırıklarıyla birlikte bağlayıcı olarak doymamış polyester reçinesi kullanılmıştır. Polyester reçinesi/agrega oranı hacimce 1/1,5'tir. Atık PET agregalar atık cam agregalarla hacimce %0, %5, %10, %15, %20, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında yer değiştirilerek kullanılmıştır. Ayrıca agrega içermeyen ve tamamen reçineden oluşan bir kontrol karışımı hazırlanmıştır. Bu oranlarla elde edilen 10 farklı karışımdan üretilen prizmatik harç numuneler üzerinde birim hacim ağırlık, eğilmede çekme dayanımı, basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, su emme oranı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca numunelerin SEM analizleri ve ışık geçirgenlik ölçümleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre atık cam ve atık PET agrega içeren tüm numuneler hafif beton sınıfında yer almıştır. Atık cam agregalı numuneler ile %50'ye kadar PET agrega oranına sahip numunelerin tamamı yapısal hafif beton sınıfına girmiştir. Işık geçirgenlik açısından, atık cam agrega kullanımı atık PET agregaya göre daha yüksek performans sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and mechanical, and light transmittance properties of translucent polymer concrete produced with waste glass and waste Polyethylene Terephthalate (PET) shards were investigated. Transparent waste glass and waste PET fragments were used as aggregates, while unsaturated polyester resin as the binder. The polyester resin-to-aggregate ratio was 1/1,5 by volume. Waste PET aggregates were replaced waste glass aggregates at 0%, 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 50%, 75% and 100% by volume. In addition, a control mixture containing only resin was also prepared. From these ten mixtures, prismatic mortar specimens were produced and tested for unit weight, flexural tensile strength, compressive strength, ultrasonic pulse velocity, and water absorption. SEM analyses and the light transmittance were also conducted. Results showed that all mixtures containing waste glass and PET aggregates met the criteria for lightweight concrete. Mixtures with waste glass aggregates and up to 50% PET aggregate were classified as structural lightweight concrete. Waste glass aggregates provided better light transmittance performance compared to PET aggregates.