Effect of particle shape on settling velocity of microplastic particles
Mikroplastiklerin parçacık şeklinin düşme hızına etkisi
- Tez No: 959352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI NUMANOĞLU GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, laboratuvar deneyleri yoluyla mikroplastik (MP) parçacıkların düşme hızına şeklin etkisini incelemektir. Bu amaçla literatür baz alınarak farklı türde MP'ler ve çeşitli düzenli şekiller seçilmiştir. İncelenen plastik türleri polilaktik asit (PLA), akrilonitril bütadien stiren (ABS), reçine (resin), polimetil metakrilat (PMMA), poliamid 6 (PA-6) ve polistirendir (PS). Deneylerde kullanılan düzenli şekiller küre (S), kutu prizması (BSP), küp, silindir (C ), yarım silindir (HC), eliptik silindir (EC) ve disk (D) olarak belirlenmiştir. Şeklin parçacıkların düşme davranışına etkisini analiz etmek için sürükleme katsayısı (Cd) ve Reynolds sayısı (Re) grafiklerinin yanı sıra deneysel Cd değerlerinin teorik korelasyonlarla karşılaştırılması ve düşme hızı-Cd grafiklerine yer verilmiş ve tartışılmıştır. Deneysel bulgular, parçacık şeklinin düşme hızı ve sürükleme özellikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak, malzeme türü ve yüzey pürüzlülüğü de kritik rol oynamaktadır; aynı şekle sahip ancak farklı polimer türlerinden parçacıkların farklı düşme davranışları sergilediği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, mikroplastiklerin su ortamlarındaki davranışlarının karmaşıklığını vurgulamaktadır. Gelecek çalışmaların, yüzey pürüzlülüğünün düşme davranışına etkisini daha iyi anlamak için yoğunlaşması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of particle shape on the settling velocity of microplastic (MP) particles through laboratory experiments. For this purpose, different types of MPs with various regular shapes were selected based on literature, including polylactic acid (PLA), acrylonitrile butadiene styrene (ABS), resin, polymethyl methacrylate (PMMA), polyamide 6 (PA-6), and polystyrene (PS). The regular shapes examined are sphere (S), box-shaped prism (BSP), cube, cylinder, C-shape, half-cylinder (HC), elliptical cylinder (EC), and disc (D). To analyze the influence of shape on particle settling behavior, drag coefficient (Cd) versus Reynolds number (Re) charts, comparisons of experimental Cd values with theoretical correlations, and settling velocity versus Cd charts were generated and discussed. The experimental findings reveal that particle shape significantly affects settling velocity and drag characteristics. However, material type and surface roughness also play critical roles, as particles with identical shapes but different polymer types exhibit varying settling dynamics. These results underscore the complexity of microplastic behavior in aquatic environments. It is recommended that future studies focus on the influence of surface roughness to better understand its impact on particle settling.