Farklı rakım ve toprak derinliği değişkenliklerinin fındık bahçelerinin toprak kalitesine etkileri
Effects of elevation and soil depth variations on soil quality in hazelnut orchards
  1. Tez No: 959355
  2. Yazar: EDİPHAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Karadeniz bölgesinde gelecekte de fındık üretiminin sürdürülebilmesi için fındık yetiştiriciliği yapılan bölgelerde iklim değişikliğinin etkilerini azaltacak yönetimlerin belirlenmesi ülkemiz için önemli bir stratejik süreçtir. Mevcut çalışmada, dört farklı rakım seviyesinin (0-50 m, 50-250 m, 250-500 m ve 500+ m) ve altı farklı toprak derinliğinin (0-10 cm, 10-20 cm, 20-30 cm, 30-40 cm ve 40-60 cm) fındık bahçelerinin toprak kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Öncelikle sıcaklık ve yağış gibi iklim faktörleri ile eğim ve eğim uzunluğu gibi topoğrafik faktörlerin değiştiği bir doğrusal eğim hattı boyunca toprak kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca toprak kalitesinin korunmasına ve iyileştirilmesine katkı verebilecek sürdürülebilir toprak yönetim stratejilerinin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Samsun ilinin Çarşamba, Terme, Tekkeköy, Salıpazarı ve Ayvacık ilçelerini kapsayan çalışma alanının da 17 adet potansiyel toprak kalite göstergesinin analizi yapılmıştır. Toprak kalite değerlendirmesinde kullanılacak göstergelere, temel bileşenler analizi (TBA) ve minimum veri seti (MVS) ile karar verilmiştir. Analizler sonrasında toprak kalite indeksi hesaplamak için nihai toprak kalite göstergeleri olarak kum içeriği, kil oranı, modifiye kil oranı, organik madde, pH ve alınabilir çinko belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to sustain hazelnut production in the Black Sea region in the future, determining management that will reduce the effects of climate change in hazelnut-growing regions is an important strategic process for our country. In the present study, the effects of four different altitude levels (0-50 m, 50-250 m, 250-500 m, and 500+ m) and six different soil depths (0-10 cm, 10-20 cm, 20-30 cm, 30-40 cm, and 40-60 cm) on soil quality of hazelnut orchards were investigated. It is primarily aimed at determining the soil quality along a linear slope line where climatic factors such as temperature and precipitation change, and topographic factors such as slope and slope length change. It also aims to determine sustainable soil management strategies that can contribute to preserving and improving soil quality. In the study area covering Çarşamba, Terme, Tekkeköy, Salıpazarı, and Ayvacık districts of Samsun province, 17 potential soil quality indicators were analyzed. The indicators to be used in soil quality assessment were decided by principal component analysis (PCA) and minimum data set (MVS). After the analyses, sand content, clay content, modified clay content, organic matter, pH, and available zinc were determined as final soil quality indicators for calculating the soil quality index.