Enhancing urban tram efficiency through transit signal priority: a case study in Istanbul
Kentsel tramvay verimliliğini transit sinyal önceliği ile artırma: İstanbul'da bir vaka çalışması
  1. Tez No: 959354
  2. Yazar: HUSAMALDEN MOHAMED ABDALHAMEED ALHASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN AKYILDIZ ALÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Transit Sinyal Önceliği-Transit Signal Priority (TSP) stratejilerden biri olan yeşil sürenin uzatılması yönteminin yoğun yaya, araç ve toplu taşıma hareketlerinin yer aldığı bir kavşakta uygulanmasına ilişkin değerlendirmeleri içermektedir. İncelene kavşak, T1 tramvay hattı ile 38 otobüs hattının geçtiği Turgut Özal Millet Caddesinde (İstanbul), Çapa tramvay durağının hemen öncesindeki sinyalize kavşaktır. Çalışma, mevcut trafik koşullarını (Temel model) değerlendirmeyi, TSP senaryoları geliştirmeyi ve tramvay performansını iyileştirmek için diğer yol kullanıcılarına minimum şekilde etki edecek en iyi çözümü önermeyi amaçlamaktadır. PTV VISSIM ve VISVAP yazılım simülasyonları kullanılarak üç farklı zaman aralığında (08:00-09:00, 12:00-13:00, 17:00-18:00) biri Temel Model (TSP olmadan) diğeri ise yeşil uzatma stratejileri içeren Önerilen Model (TSP ile) olmak üzere iki senaryonun karşılaştırılmasını içermektedir. Genel sonuçlar, tramvaylarda önemli iyileşmeler gösterimiştir. Tramvay gecikmeleri %63,81-69,95 oranında azalırken (14,46-16,09 saniyeden 5,23-4,48 saniyeye), hizmet seviyesi C/B'den A'ya yükselmiştir. Ağ genelinde yakıt tüketimi %1,02 azalmış (65,34 galondan 64,67 galona), tramvay özelinde ise yakıt tüketimi %20,82'ye kadar düşüş göstermiştir. Önerilen stratejiyle kişi gecikmeleri tramvayın yüksek kapasitesi sayesinde önemli ölçüde (%27,08 oranında) azalmıştır.. Öte yandan, bazı araç hareketleri kavşaklarda artan gecikmelerle karşılaşmıştır. Özellikle sola dönüş şeridinde oluşan motorlu taşıt kuyrukları, tramvaya öncelik verilmesi nedeniyle %5,98 oranında artış göstermiştir. İncelenen strateji, en iyi performansı akşam saatlerinde göstererek kişisel bazda gecikmeleri %42,49 oranında azaltmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, transit öncelikli sinyal zamanlamasının kullanılması ve pilot uygulamalarının yapılmasıyla ölçeklenebilirliğin artırılması önerilmekte, bu sayede azalan gecikmelerin sürdürülebilir kentsel taşımacılığı desteklemesi öngörülmektedir. Bu sonuçlar, ulaşım planlayıcılarına TSP'nin uygulanması ile tramvay verimliliği ile karışık trafik dinamikleri arasındaki dengenin sahip olduğu potansiyele ilişkin kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the application of TSP strategies (green extension technique) at Turgut Özal Millet Cd in Istanbul, Türkiye, a busy intersection that involves intense pedestrian, vehicular, and public transport movements, and which involves the T1 tram line and 38 bus lines. The study intends to evaluate the existing traffic conditions (base model), develop TSP scenarios, and recommend the best solution to improve tram performance with minimal effect on other road users. PTV VISSIM and VISVAP software simulations were used over three periods (8:00–9:00 a.m., 12:00–1:00 p.m., 5:00–6:00 p.m.) to compare a base model (without TSP) to a proposed scenario with green extension strategies. Overall results show significant tram improvements, tram delays reduced by 63.81–69.95% (from 14.46–16.09 s to 5.23–4.48 s), and the level of service improved from C/B to A. Network-wide, fuel consumption dropped by 1.02% (from 65.34 to 64.67 gallons), with tram-specific reductions up to 20.82%. While the person delays decreased considerably by 27.08% through the strategy, benefiting from the high capacity of the tram. On the other hand, some vehicle movements faced increased delays at intersections. Left-turn queues specifically increased by 5.98% as priority was given to the opposite direction. The strategy performs best during the evening peak, with a person delay reduction of 42.49%. The research recommends using adaptive signal timing and conducting real-world pilots to enhance scalability and decrease vehicle delays, thus supporting sustainable urban transportation. These results provide evidence for transportation planners to support the implementation of TSP and the potential for balancing tram efficiency with mixed traffic dynamics.