Nef'i ve Naili divanlarında şikayet unsurları
The Complaiment reansons in Nef'i ve naili divans
  1. Tez No: 95942
  2. Yazar: İSMAİL ERBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ŞEHABETTİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
TEZOZU insanoğlu, her devirde bir şeylerden şikâyet etmiştir. Bu konuyu seçmekteki amacımız; 17. yüzyıl insanlarının nelerden şikâyet ettiklerini belirlemektir. Böylece; hem 17. yüzyılın sosyal ve psikolojik yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız, hem de yaşadığımız yüzyılın şikayet unsurları ile 17. yüzyılın şikayet unsurları arasındaki benzerlik ve farklılıkları görebilmemiz mümkün olacaktır. Bunun için de, divanlardaki şikâyet unsurları başlıklar altında toplanmış ve bu unsurların yer aldığı beyitler bu başlıklar altına konulmuştur. İkinci derecedeki şikâyet unsurları alt başlıklar halinde, küçük harflerle ve altı çizili şekilde yazılmıştır. Her beytin yanında o beytin geçtiği sayfa, nazım şekli (gazel, kaside, müfret, na't vb.) ve beyit numarası belirtilmiştir. Beytin içerisinde yer alan asıl şikayet unsurunu teşkil eden kelime koyulaştırılarak belirgin hale getirilmiştir. Böylece 17. yüzyılın şikayet unsurları gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The human being has always complained of something in all terms. I have choosen the complaiment reasons of Nef i and Na'ili's divans, because I aimed to determnte what they complained about in 17th century that they lived. Therefore, it will be possible to know the social and psychologic structure of 17th century and to see the similarities and differences of this century and 17th century. For this aim, I collected the complaiment component under their headlines in Divans and I settled the poets under these headlines. I wrote the second complaiment components by headlines with small letters. Near every poets, the page that it was written, nazım style (gazel, kaside, müfret, na't etc.) and the poet number was determined. I cleared the word which was placed in the poet by darking. I made my comments under every poets. Therefore the complaiment component of 17th century were shown.