Zirkonya seramiğe uygulanan farklı yüzey işlemlerinin faz değişimi ve bağlanma dayanımı üzerine etkileri
Effects of different surface treatments on phase change and bond strength of zirconia ceramics
  1. Tez No: 959475
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ARSLAN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, femtosaniye lazer (Fs) ve/veya tribokimyasal silika kaplama protokollerinin monolitik zirkonya üzerinde pürüzlülük, bağlanma mukavemeti ve faz dönüşümü üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Yüz kırk dört zirkonya, yüzey işleme protokollerine göre rastgele dokuz alt gruba ayrıldı: Kontrol (C) (Grup 1), sinterleme öncesi tribokimyasal silika kaplama (SÖT) (Grup 2), sinterleme öncesi femtosaniye lazer (SÖF) (Grup 3), sinterleme öncesi ve sonrası tribokimyasal silika kaplama (SÖT+SST) (Grup 4), sinterleme öncesi femtosaniye lazer + sinterleme sonrası tribokimyasal silika kaplama (SÖF+SST) (Grup 5), sinterleme sonrası tribokimyasal silika kaplama (SST) (Grup 6), sinterleme sonrası femtosaniye lazer (SSF) (Grup 7), femtosaniye lazer ve sinterleme sonrası tribokimyasal silika kaplama (SSF+SST) (Grup 8), tribokimyasal silika kaplama ve sinterleme sonrası femtosaniye lazer (SST+SSF) (Grup 9). Panavia V5 dual cure self adeziv rezin siman zirkonya örneklerine yapıştırıldı. Yüzey morfolojik özellikleri ve pürüzlülük, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve optik (3D) profilometre ile değerlendirildi. Örneklerin simantasyonu sonrası 1 mm/dk çapraz kafa hızında kuvvet uygulanarak makaslama bağlanma dayanımı testi yapıldı. Faz dönüşümünü belirleyebilmek için her gruptan birer örnek X-ışını kırınımı analizine (XRD) tabi tutuldu. Veriler tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of femtosecond laser (Fs) and/or tribochemical silica coating protocols on roughness, bond strength and phase transformation to monolithic zirconia. Materials and methods: One hundred forty four zirconia were randomly divided into nine subgroups according to surface treatment protocols: Control (C), tribochemical silica coating before sintering (TBS), Fs laser before sintering (FBS), tribochemical silica coating before and after sintering (TBS+TAS), Fs laser before sintering + tribochemical silica coating after sintering (FBS+TAS), tribochemical silica coating after sintering (TAS), Fs laser after sintering (FAS), Fs laser and tribochemical silica coating after sintering (FAS+TAS), tribochemical silica coating and Fs laser after sintering (TAS+FAS). Panavia V5 dual cure self adhesive resin cement was bonded to zirconia samples. Surface morphological properties and roughness were evaluated by scanning electron microscopy (SEM) and optical (3D) profilometer. After cementation of the samples, shear bond strength test was performed by applying force at a crosshead speed of 1 mm/min. One sample from each group was subjected to X-ray diffraction analysis (XRD) to determine the phase transformation.The data were analyzed with one-way ANOVA, and Tukey HSD tests at 0.05. significance level.