Design and industrial application of form-flexible textile reinforced concrete shell structures
Tekstil donatılı esnek şekil verilebilir beton kabuk yapıların tasarımı ve endüstriyel uygulaması
  1. Tez No: 959484
  2. Yazar: BEDİRHAN ENES KELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dijital tasarım araçlarındaki gelişmeler, mimarların serbest formlu kabuk yapılar gibi daha yaratıcı ve estetik tasarımlar ortaya çıkarabilme potansiyellerini arttırmıştır. Fakat bu yapıların üretim süreçlerindeki zorluklar, uygun donatı sistemleri ile birlikte tasarım yöntemlerinin eksikliği gibi nedenlerden dolayı fiziksel olarak hayata geçirilmesi sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, serbest form kabuk yapıların tasarım ve yapım süreçlerine yönelik yöntemler sunmaktadır. Termoplastik polimer kaplı tekstil donatılar, kolay şekil verilebilirlikleri sayesinde eğrisel yapılarda kullanmak için çelik donatı yerine elverişli bir alternatiftir. Bu yenilikçi donatı sisteminin uygulanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini anlamak amacıyla şekillendirme üzerine deneysel çalışmalar ve çevresel etki analizi gerçekleştirilmiştir. Bu tarz kompozit malzemelerin davranışını yakalayabilecek şekil optimizasyon algoritması geliştirilmiştir ve bu algoritma içerisinde Grasshopper ve ABAQUS yazılımları entegre edilerek en iyi mekanik performans gösteren geometri bulunması amaçlanmıştır. Ayrıca, geometrideki değişimlerin yapısal performans üzerindeki etkilerini analiz edebilmek için makine öğrenimi yöntemi kullanılmıştır. Son olarak, mevcut bir prefabrik beton üretim tesisinin Simio platformunda modellenmesiyle, tekstil donatının şekillendirilmesi sürecinin ve adaptif kalıp teknolojilerinin mevcut üretim süreçlerine entegrasyonu incelenmiştir. Bu çalışma, tasarım, inşa ve çevresel analiz süreçlerini bir araya getiren kapsamlı bir yaklaşım sunarak, esnek şekil verilebilir tekstil donatılı beton kabuk yapıların sürdürülebilir inşasına yönelik önemli bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advancement in design tools have enabled architects to explore astonishing free-form shell designs. However, their physical realization remains limited due to challenges in construction, reinforcement systems and lack of design methodologies. This thesis addresses these limitations by presenting constructional and computational methodologies for the design and construction process of free-form shell structures. Thermoplastic polymer-coated textile reinforcement is a feasible alternative for reinforcing curved structures due to its shaping capability. Experimental investigation of shaping and environmental impact analysis was conducted to understand the feasibility of this novel technology. A shape optimization framework integrating Grasshopper and ABAQUS was developed to enable the optimization considering anisotropic behavior of the composite. In addition, interpretable machine learning approach was utilized to analyze how geometric modifications affect structural performance. Finally, a simulation-based model of an existing precast concrete facility was created in Simio platform to investigate the integration of textile reinforcement shaping and adaptive mold technologies into existing facilities. This study presents a comprehensive approach that bridges design, construction, and environmental analysis, ultimately paving the way for sustainable construction of form flexible textile reinforced concrete shell structures.