Selüloz esaslı dokuma kumaşlarda dijital baskı uygulamasının performans özellikleri ve giysi üretilebilirliği açısından araştırılması
Investigation of the performance characteristics and manufacturability of digital printing application on cellulose-based woven fabrics
  1. Tez No: 997093
  2. Yazar: GÜLNUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DOBA KADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz teknolojik gelişmeleri içerisinde tekstil endüstrisi, sürdürülebilirlik çalışmaları ve değişen tüketici beklentileri doğrultusunda hızlı bir dönüşüm süreci geçirmektedir. Bu dönüşümün önemli bileşenlerinden biri renklendirme yöntemlerindeki dijital tekstil baskı teknolojisi olmuştur. Bu yöntem tasarım özgürlüğü, çevresel avantajları ve esnek üretim olanakları ile hem akademik hem de endüstriyel açıdan büyük önem kazanmıştır. Özellikle daha çok sentetik kumaşların basılmasında tercih edilen bu yöntemin sürdürülebilir tekstil üretimi açısından selülozik liflerden üretilen kumaşlara uygulanması son yıllarda talep görmektedir. Çalışma tekstilde dijital baskı teknolojilerinin selülozik lifli kumaşlar üzerindeki uygulanabilirliğini, baskı kalitesini, renk verimini, haslık özelliklerini ve dikilebilirliğini bilimsel olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, farklı selülozik esaslı (pamuk, organik pamuk, geri dönüştürülmüş pamuk, keten, kenevir, bambu, viskon ve Ecovero viskon) dokuma kumaşlarda reaktif boyarmadde kullanılarak dijital baskı uygulamaları yapılmış, baskılı kumaşların baskı öncesi ve sonrası performans özellikleri incelenmiştir. Ayrıca dijital baskılı kumaşın ürün halinde dikilmesi ile renk ve desen görünümünün giysideki duruşu da ortaya konulmuştur. Çalışma ile pamuk dışında kullanım açısından büyük avantajlara sahip olan keten ve kenevir dokuma kumaşlara da dijital baskının uygulanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the context of contemporary technological advancements, the textile industry is undergoing a rapid transformation driven by sustainability initiatives and evolving consumer expectations. One of the key components of this transformation has been digital textile printing technology in textile coloration methods. This technology has gained significant importance in both academic and industrial contexts due to its design flexibility, environmental advantages, and capabilities for flexible production. Although digital textile printing has been predominantly applied to synthetic fabrics, its application to fabrics produced from cellulosic fibers has increasingly attracted attention in recent years in terms of sustainable textile production. This study aims to scientifically investigate the applicability of digital textile printing technologies on cellulosic fiber–based fabrics, with a focus on print quality, color yield, color fastness properties, and sewability. Within the scope of this study, digital printing applications were carried out on woven fabrics produced from various cellulosic-based fibers (cotton, organic cotton, recycled cotton, linen, hemp, bamboo, viscose, and Ecovero™ viscose) using reactive dyes, and the performance properties of the printed fabrics were evaluated both before and after printing. In addition, by sewing the digitally printed fabrics into garment form, the visual appearance and drape behavior of color and pattern on the finished garments were examined. The findings of the study demonstrate that, in addition to cotton, digital textile printing can also be successfully applied to linen and hemp woven fabrics, which offer significant advantages in terms of use and sustainability.