Production of porous graphene oxide and poly(ether) ether ketone nanocomposite by wet mixing method for implants and bone tissue engineering scaffolds
İmplantlar ve kemik doku mühendisliği iskeleleri için gözenekli grafen oksit ve poly(eter) eter keton nanokompozit malzemesinin ıslak karıştırma yöntemi ile üretimi
  1. Tez No: 959537
  2. Yazar: İDİL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS, PROF. DR. AYŞEN TEZCANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, matris olarak sülfonatlı polieter eter keton (SPEEK) ve takviye olarak grafen oksit (GO) kullanılarak kompozit bir biyomateryalin oluşturulmasını detaylandırmaktadır. PEEK'in sülfonasyon derecesi %78,4 olarak belirlenmiştir. Kompozitler, %0,1, %0,5, %1, %2,5 ve %5 ağırlıkça GO konsantrasyonları ile hazırlanmıştır. İki farklı partikül boyutuna (>212 µm ve
Özet (Çeviri)
This thesis details the creation of a composite biomaterial using sulfonated polyether ether ketone (SPEEK) as the matrix and graphene oxide (GO) as reinforcement. The degree of sulfonation for PEEK was 78.4%. Composites were prepared with GO concentrations of 0.1, 0.5, 1, 2.5, and 5 wt.%. NaCl was incorporated as a porogen with two particle sizes (>212 µm and