İnkılab-ı Azim 11 Temmuz 1324 transkripsiyon Ahmet Refik,
- Tez No: 95954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÎNKILÂB-I 'AZÎM 11 TEMMUZ 1324 TRANSKRİPSİYON AHMET REFİK ŞÜKRAN ÇAVUŞ Tarih Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık, 2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Selahattin ÖNDER Ahmet Refik Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk dönemini yaşamış bir Osmanlı tarihçisidir.“înkılâb-ı ”Azîm" adlı eserinde Ahmet Refik (Altınay); 1870 Bulgar Kilisesi'nin kurulmasıyla başlayan, 1878 Berlin Anlaşması ile hız kazanan ve 1908 E. Meşrutiyet'in ilanıyla zirveleşen bir tarih sürecini aktarmıştır. Bu tarih diliminde Makedonya denilen bölgedeki - Kosova, Selanik, Manastır - asayişsizlikleri, Bulgar komite ve çetelerinin yaptıklarını, asker ve jandarmalar arasındaki farklılıkları, Avrupalı devletlerin soruna müdâhalelerini, îttihad ve Terakki Cemiyetrnin bölgedeki faaliyetlerini ve II. Meşrutiyet'i ilân ettirmelerini bazen bir asker disiplini ile bazen de vatanını seven bir insan duygusallığıyla aktarmıştır. Tarih-i Osmanî Encümeni Mecmuası, Edebiyat Fakültesi Mecmuası, Yeni Mecmua, Hayat ve Harp Mecmualarında yazılar yazan Ahmet Refik (Alhnay)'m bu eserini günümüz Türkçesine çevirmekle o dönem olaylarının geniş kitlelere kolay ulaşım sağlayacağı ümidini taşıyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ahmet Re'fik who was a historian had lived between the last period of the Ottoman Empire and the First period of the Republic. At this master piece called as“Inlolâb-ı 'Azîm”begining with Bulgarian Church having been founded in 1870 and then the developing of the Berlin treaty in 1878 what's more at the top of being with the secand constitutional Regime's declaration, a historical progression had been retold by Ahmet Refik Altınay. hi this Historical Progression, in a macedonien Region of wich was consist of - Kosova, Salonika, Monastery - had been retold of the Bulgarian Committe and guerrillas the ways of the negative behaviours in this Region, more over the diferences bet ween the feren ces, not only that İttihat Terakki was by anarrow majority, had turned against the Empirement in this Region end not to mention the fact that they got the second Constitutional Regime declared, All these Evenst, some times in a soldier discipline some times with full of feeling. I have in faith is that to it is worth noting at this masterpiece that to derive benefit ir order to be reflected this term of evens to wide spread mass ona large scale. Ahmet Refik written Faculty Journal, New Journal and tife and war Journals of which I taranslated in to modern Turkish so that I can light the woy to these past evens.