Varlık dergisinin 301-400 sayılarının edebi yönden incelenmesi
Literary analysis of the journal Varlık, 301-400
- Tez No: 95953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
TEZ OZU Yayın yaşamına 15 Temmuz 1933'te Ankara'da başlayan Varlık dergisi kültür edebiyat ve sanat hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Varlık dergisinin Türk edebiyatına nasıl bir yön verdiğini, yeni yeni şekillenmeye başlayan edebiyatımıza ne gibi katkılar sağladığım belirlemek tezimizin amacım oluşturdu. Bunun için tezime konu olan sayılan tek tek konularına göre fişledik. Fişleme işleminden sonra bütün fişleri konularına göre sistematik bir şekilde tasnif ettik. Tasnif işleminin sonucunda polemik, edebiyat, dil, roman, hikaye, yeni şiir ve eleştiriler, şiir, tahliller, dergide yer alan şiirler ve dergide yer alan çeviri şiirler tezimizin bölüm başlıklarını oluşturdu. Bölümleri incelediğimizde derginin yeni edebiyat anlayışı doğrultusunda hizmet verdiğini, Kemalist düşünceden ödün vermediğini, dilde sadelikten yana bir tavır takındığını, devrin edebiyat tartışmalarına duyarsız kalmadığını gördük. Derginin kültür ve edebiyat alanındaki bir diğer hizmeti de bu dönemde toplumsal ve yazmsal yaşamımızda önemli bir yere sahip olan Köy Enstitüleri 'nin her zaman yatımda yer almasıdır. Talip Apaydm, Mehmet Başaran, Mahmut Makal gibi Enstitü çıkışlı yazarlarla okur arasındaki iletişimi sağlaması bunun göstergesidir. Bir dönem edebiyatımıza damgasını vuran Varlık dergisi üzerinde yaptığımız bu çalışma yem* edebiyat sahasında çalışan kişilere dönemin edebiyatı hakkında bir fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The journal Varlık, first published in July, 15th, 1933 in Ankara, has a substantial place in our cultural, literature and artistic world. The objects of our thesis were to determine how the journal Varlık has directed Turkish literature and to shed light on what sort of contributions it has made to our literature, then being formed. For this purpose, we have categorised all the issues that are subject of our thesis according to the subjects they include. After the categorisation work, we sorted out all the categories according to the subjects. Following the classification work, story, polemic, literature, language, novel, new poems and criticisms, poems, critiques, poems that are included in the issues, and translated poems in the issues have all formed the sections titles of our thesis. Upon examining the sections, we found out that the journal served in accordance with the understanding of new literature, didn't make concessions from Kemalist tlıinking, favoured plainness in language, wasn't indifferent to the literature discussions of the period in question. Another contribution of the journal in our cultural and literature life was its support of the village institutions which had an important place in our social and literature life during that period. Such graduates of the institutions as Talip Apaydın, Mehmet Başaran and Mahmut Makal ensured the connection between authors and readers, which proves the usefulness of the institutions. This research we have made on the journal Varlık that was very important for a certain while in our literature may provide information about the literature of the period for those who study in the field of new literature.